Bing Chat tutmayınca Microsoft ve Google birbirine girdi!

1

Microsoft CEO’su Satya Nadella geçtiğmiz günlerde Google için açılan antitröst davasında ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Arama devinin, pazardaki hakimiyetini korumak için haksız taktikler uyguladığını savundu. Bing arama motoruna ve Edge tarayıcısına karşı üstünlük kurduğunu iddia etti.

Microsoft CEO’su: Google, arama hakimiyetini korumak için haksız taktikler yürüttü

ABD’de gerçekleşen davada ifade veren Microsoft CEO’su Satya Nadella, Google’ın arama motoru hakimiyeti hakkında konuştu. Google Arama’nın, akıllı telefon ve bilgisayarlara varsayılan olarak gelmesinin haksızlık olduğunu dile getirdi. Ayrıca Apple gibi şirketler ile yaptığı anlaşmaların da incelenmesini istedi.

Nadelle’ya göre, varsayılan arama motorunu değiştirme hakkı veriliyor olsa bile, kullanıcılar karmaşık ayarlar ile uğraşmak istemiyor. Bu da Google Arama’nın hem iOS hem de Android’de varsayılan olarak kullanılmasına yol açıyor.

İlginizi Çekebilir – Google Bard, Bellek özelliği ile anlattıklarınızı hatırlayacak

Microsoft CEO’su, yapay zekanın veya Amazon gibi yeni rakiplerin Google’ın arama tekeline meydan okuyabileceğini düşünmüyor. Bing’in yapay zekayı benimsemesi sorulduğunda, bu hamlenin Google’a karşı önemli bir pazar payı edemediğini söyledi.

ChatGPT destekli Bing Chat’in gerçekten kullanıcı kazanamadığını belirtelim. Ocak ayında internet dünyasının yüzde 2’sine hitap eden Bing, Ağustos’ta yine yüzde 2 civarlarında seyrediyordu. Bing Chat bir süre boyunca konuşulmuş olsa da, kullanıcıları çekmeyi başaramadı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açtığı davada Google’ın, Apple gibi şirketler ile varsayılan arama motoru anlaşmasının sonuçları araştırılıyor. Microsoft gibi birçok şirket, bu anlaşmaların arama motoru pazarıdaki rekabete zarar verdiğini düşünüyor. Ancak 1990’lı yıllarda Windows üzerinden Microsoft’a da benzer davalar açıldığını hatırlatmak lazım.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

  1. Arama motoru değiştirmeyi bilerek ios ve androidde yavaslatiyorlar diyen adama bak. Edge her büyük guncelleme geldiğinde arama motorunu varsayılan olarak yandex ile değiştiren firma Google ve applei arama motoru değiştirmeyi zorlastirmalari ile suçluyor. Madem o kadar kişisel tercihleri savunuyorsunuz o zaman onedrivei varsayılan olmaktan kaldırın. Kullanan indirir kullanir. Yeni Windows kurdugumda onderive secmesem kapatsam bile otomatik açıyor kapatmakla uğraşıyorum. Edge i geliştirici olduğum için kullanıyorum ama başka tarayıcı yerine her seferinde edge onermdiginixi de bu sefer bahsetmeyeyim

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz