Microsoft’un katlanabilir hayali kısa sürdü: Sürpriz telefon için yolun sonu!

0

Akıllı telefon pazarında ilginç denemeler yapan Microsoft, üç yıl önce katlanabilir modellere alternatif olabilecek bir model çıkardı. Çift ekrana sahip olan Surface Duo isimli cihaz, üç yılın ardından güncelleme desteğini kaybediyor. Bu da, Microsoft’un çift ekrana yönelik ilgisini kaybettiğini gösteriyor.

Microsoft Surface Duo için destek sonlandı

İlk olarak 2020 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen Microsoft Surface Duo, yazılım desteğinin sonuna ulaştı. Telefonun üçüncü yıldönümünde Microsoft, çift ekranlı Android modeli için güncellemeleri resmen sonlandırdı.

Microsoft Surface Duo

Surface Duo, Microsoft’un katlanabilir telefon tasarımına yönelik ilk girişimiydi. İki adet 5,6 inçlik ekrana yer veren cihaz, açıldığında 8,1 inçlik bir ekran oluşturuyordu. Tasarımıyla yenilikçi olsa da, Snapdragon 855 yonga seti ve tek arka kamera gibi detaylarıyla pazar trendlerini yakalayamadı.

İlginizi Çekebilir – Honor’dan “çanta” niyetine katlanabilir telefon!

Android 10 ile çıkış yapan Surface Duo, Android 11’e ve ardından büyük ekranlı cihazlar için özel olarak tasarlanan Android 12L’ye olmak üzere iki Android yükseltmesi aldı.

Ancak yazılım desteğinin sona ermesiyle birlikte, kullanıcılar artık Microsoft’tan herhangi bir güncelleme almayacak. Desteğin kesilmesine güvenlik paketleri de dahil. Yani Android 12L ile birlikte güvenlik açıklarına karşı da savunmasız olacak.

2021’in sonlarında tanıtılan Surface Duo 2 ise Snapdragon 888 ve üçlü arka kamera gibi daha güçlü özelliklerle raflardaki yerini aldı. Şu anda Android 12L sistemini kullanan cihaz, 2024’ün Ekim ayına kadar güncelleme alacak.

Microsoft’un iki yılın ardından Surface Duo 3 için bir planı bulunmuyor. Ayrıca şirketin çift ekranlı telefonlar yerine katlanabilir tasarımlara odaklandığı söyleniyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz