MIUI 14 nasıl yüklenir?

0

İlk olarak 1 Aralık‘ta düzenlenmesi beklenen, ancak eski Çin lideri Jiang Zemin’in hayatını kaybetmesiyle bir süreliğine ertelenen Xiaomi etkinliği düzenlendi. Xiaomi 13 serisinin tanıtıldığı etkinlikte dikkatleri çeken bir diğer detay ise MIUI 14 oldu. Android 13 sürümünü temel alan yeni arayüz kullanıcılara birçok yenilik sunuyor. Peki MIUI 14 nasıl yüklenir?

MIUI 14 nasıl yüklenir?

YouTube video

MIUI 14 kurulum hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın

MIUI 14 ROM indirmek için buraya tıklayın

Xiaomi, MIUI 14 güncellemesini şubat ayında ilk akıllı telefon grubuna yayınlamaya başlayacak. Yazılım başlangıçta amiral gemisi Xiaomi 12 serisi, Redmi K50 serisi ve en son Xiaomi Mix Fold 2 için kullanıma sunulacak. Şirket yakında ikinci ve üçüncü partileri açıklayacak. Zaman çizelgesinin Çinli kullanıcılar için olduğunu unutmayın. Önümüzdeki dönemlerde globaldeki kullanıcılar için de gerekli adımlar atılacak.

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz