Qualcomm’dan yeni Snapdragon X Plus geliyor! İşte özellikleri

0

Qualcomm’un Windows 11 dizüstü bilgisayarlar için yeni bir işlemci geliştirdiği iddia ediliyor. Snapdragon X Plus olarak adlandırılan çipin, özellikle Windows cihazlar için tasarlanmış Arm tabanlı Snapdragon X Elite’e katılacağı söyleniyor.

Qualcomm Snapdragon X Plus neler sunacak?

Almanya’dan gelen raporlara göre Qualcomm, Snapdragon X Plus çipinin X1P44100 ve X1P46100 sürüm numaralarına sahip iki versiyonunu birkaç aydır test ediyor. Her iki versiyonun da Snapdragon X65 5G modeme sahip olacağı belirtildi. Bu kapsamda dizüstü bilgisayarlar için gelişmiş bağlantı seçenekleri sunacak.

Kaynaklar, yeni işlemcilerin 10 çekirdekli olacağını ortaya koydu. Bu da amiral gemisi Snapdragon X Elite’e kıyasal 12 çekirdekten biraz daha düşük olacağı anlamına geliyor. Ancak Qualcomm, performans konusundan ödün vermeyecek.

200 MP AI kameralı Redmi Turbo 3 işte böyle görünecek!

HP, Dell, Lenovo, Samsung ve Microsoft gibi büyük bilgisayar üreticileri Snapdragon X Elite’i desteklemeyi tahattüt etti. Bu kapsamda Elite işlemciye sahip ilk bilgisayarların bu yaz piyasaya çıkması bekleniyor. X Plus’ın da bu destekten yararlanması olası görünüyor.

Kısa süre önce düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Qualcomm, Snapdragon X Elite’in üst düzey oyunlardaki yeteneklerini ele aldı. Emülasyon yazılımları aracılığıyla çoğu oyunun minimum optimizasyonla oynanabileceğini ortaya koydu.

Qualcomm, Snapdragon X Plus’ın geliştirildiğini resmi olarak doğrulamadı. Bu yüzden işlemcinin donanım özellikleri veya çıkış tarihi de belirsizliğini koruyor. Siz ne düşünüyorsunuz?


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz