Samsung, Galaxy Watch ile kalp hastalığı tespit edecek!

0

Samsung, akıllı saatleri ile kullanıcıların hayatlarına dokunacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Çeşitli devlet kurumlarından izin alan Samsung, Galaxy Watch ile düzensiz kalp atışlarını takip edecek ve kullanıcıya bildirim gönderecek. Kalp aritminin artması durumunda ise doktora görünmesini isteyecek.

Galaxy Watch kalp ritmi takibi özelliği kazanıyor

Samsung, bir süre önce Galaxy Watch ile düzensiz kalp atış hızı bildirimi için ABD’nin sağlık ve ilaç kurumu FDA’dan onay almıştı. Şirkete verilen onay sonrasında hayat kurtaran bu özellik çeşitli ülkelerde test edilmeye başlıyor.

Buna göre Samsung, içlerinde Azerbaycan’ın da olduğu 13 ülkede kalp aritmi özelliğini devreye alacak. Kalp Ritim Bildirimi (IHRN) olarak adlandırılan bu özellik, çeşitli aralıklarla kullanıcının kalp atımını kaydedecek.

Samsung Galaxy M34 5G yolda

Düzensiz kalp atışı bildiriminin dahil edilmesi, Samsung’un Galaxy Saatlerinin EKG desteğiyle bağlantılı olacak. Bu sağlık entegrasyonu ise kalp yetmezliğine yol açabilen ve en yaygın kalp aritmi türü olan atriyal fibrilasyonun (AFib) saptanmasına yardımcı olacak.

Samsung, yeni kalp ritim özelliğinin 22 yaş ve üstü kişiler tarafından kullanılmasını tavsiye ediyor. Arka planda kalp atış hızını analiz edecek ve AFib belirtileri görüldüğünde kullanıcının doktora görünmesi istenecek.

Yeni sağlık özelliği ilgi çekici olsa da, henüz kullanılabilir değil. Samsung, Düzensiz Kalp Ritmi Bildirimini önümüzdeki ay Galaxy Watch 6 serisi ile erişime sunacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz