Beklenmedik sonuç: Snapdragon 8 Gen 3 ile A17 Bionic savaşı başladı!

0

Apple, orijinal iPhone modelini 2007 yılında tanıttığından bu yana akıllı telefonlarda en hızlı ve güçlü işlemcileri kullanıyordu. Ancak Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisinin çıkışıyla birlikte önümüzdeki eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 15 serisi Apple tarihinde ilk kez Android rakibinin gerisine düşebilir.

Snapdragon 8 Gen 3 kullanan Galaxy S24, Apple’ı geride mi bırakacak?

15 yıl aradan sonra Samsung ve diğer markaların gerçekten Apple’a yetişip yetişmediği büyük bir soru işareti. Şu anda Android tarafında en performanslı yonga Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2’si kullanılıyor. iOS’da ise A16 Bionic mevcut. İkili kıyaslamada Apple’ın çipi çoğu alanda öne çıkıyor. Peki durum değişecek mi?

Apple, önümüzdeki yıl akıllı telefonlarının Pro modellerinde A17 Bionic işlemcisini kullanacak. Bu çip, TSMC’nin N3E üretim sürecinden geçecek ve hala piyasanın en güçlüsü olmaya devam edecek. Ancak Apple artık Pro olmayan modellerinde bir önceki serinin Pro işlemcilerini kullanacak. Yani düz iPhone 15 ve Plus modelinde A16 Bionic kullanılacak. Peki, Samsung bu sayede mi öne geçecek?

Samsung, A serisinden bir modele daha One UI 5.1 verdi!

Samsung, Galaxy S24 içerisinde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisini kullanacak. İşler tam da bu noktada ilginçleşiyor. Zira bu çip, mevcut Snapdragon 8 Gen 2’de yer alan ve A16 Bionic GPU’sundan biraz daha hızlı olan Adreno 740’a kıyasla GPU tarafında yüzde 50 daha yüksek performans sunacak. Bu yeni grafik birimi, Adreno 750 olarak adlandırılacak ve Apple ile aradaki farkı kapatmasıyla birlikte A17 Bionic’i gerçek anlamda geride bırakacak.

Ancak, bahsettiğimiz gelişmelerin tümü GPU tarafında, yani yonganın grafik biriminde gerçekleşecek. CPU tarafında hala Apple’ın en az 1 yıl gerisinde olduğu için A16 Bionic ile kafa kafaya performans sergileyecek sonuçlar bekleniyor. Ancak yine de birkaç yıl öncesine kadar Apple’ın “en yakın rakibimiz 2 yıl gerimizde” dediği etkinlikleri hatırlıyoruz. GPU’da boynuzun kulağı geçtiğini ve genel farkın giderek kapanmakta olduğunu söyleyebiliriz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz