Spotify, Android’den kaldırılabilir! Google’la gizli anlaşması sızdırıldı

0

Spotify ve Google arasındaki gizli anlaşma deşifre oldu. Epic Games’e karşı yürütülen son davada ortaya çıkan belgeler, Spotify’ın Google Play Store’daki aboneliklerde neredeyse hiç komisyon ödemediğini iddia ediyor. Haksız rekabete yol açan bu durum, Spotify ve Google’ın başına bela olabilir.

Google Play Store’a komisyon ödemek istemeyen Spotify bakın ne yaptı

Epic ve Google arasındaki antitröst davasında ortaya çıkan ifadelere göre Spotify, Android’de kendi ödeme sistemini kullanarak Google’a herhangi bir komisyon ödemek zorunda kalmadı. Bu da Spotify’ın Google’ın Play Store’da uyguladığı yüzde 30 komisyonundan tamamen kaçınmasını sağladı.

Google Play Store üzerinden Spotify’a kaydolmayı tercih eden kullanıcıların ise sadece yüzde 4 komisyonlandırıldığı ifade edildi. Bu, diğer uygulama geliştiricilerinin Android uygulamalarında satın alma başına Google’a ödediği yüzde 15-30’luk ücretlerden çok daha düşük olmasıyla meraklandırdı.

İlginizi Çekebilir – Red Magic 9 Pro AnTuTu puanı belli oldu!

Spotify-Google anlaşması, müzik platformuna komisyonlarda büyük tasarruf sağlıyor. Ancak bu durum, geçtiğimiz yıl Apple App Store ile yaşanan komisyon krizinden sonra merak uyandırdı. Şirket, App Store komisyonundan kaçınmak için Apple’ın uygulama içi satın alma sisteminden çekildi.

Spotify’ın Google ile yaptığı uygulama üzerinden para kazanma anlaşması, diğer geliştiricileri harekete geçirmiş durumda. Ayrıca bu durum, diğer uygulama sahiplerinin Google Play’den daha uygun komisyonlar alabileceği anlamına da geliyor. Ancak Google, ücretlerin Android ve Play Store yatırımları için kullanıldığını söylüyor.

Epic ve Google arasındaki dava, uygulama mağazalarının komisyon ücretlerini uygulama şeklini değiştirebilir. Ayrıca Spotify ve Google arasındaki anlaşmanın, uygulamayı tehlikeye attığını da unutmamak lazım.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz