Android’e elveda: Xiaomi ve Huawei’nin ardından Vivo’dan BlueOS geliyor!

0

Android lisansları iptal edilen Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS ile yola devam ediyor. Öte yandan Xiaomi ise artık MIUI yerine HyperOS sistemine geçiş yaptı. Buna benzer son hamle ise Vivo’dan geliyor. Vivo, BlueOS adını verdiği sistemi tanıtmaya hazırlanıyor.

Vivo, BlueOS ismi için Avrupa’ya başvurdu

Vivo, BlueOS ve ilgili terimler için ticari markalar almaya başladı. Çinli üreticinin kısa süre önce Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’ne (EUIPO) başvuruda bulunduğu ve küresel bir lansmana hazırlandığı ortaya çıktı.

vivo y100 5g geekbench performans 2

BlueOS’un ilk olarak “akıllı giyilebilir cihazlar” ve “akıllı ev cihazları” için tasarlandığı belirtildi. Buna göre 32MB RAM’e sahip 200MHz yapılandırmalı işlemcilerde çalışabilecek. İşletim sistemi, akıcı görseller için yüzde 48’e varan yüksek işleme verimliliği vadediyor. Ayrıca bellek tüketimini yüzde 67’ye kadar optimize ediyor.

İlginizi Çekebilir – OxygenOS 13.1.1.402 sevilen OnePlus modeli için yayında!

Güvenlik ve gizlilik BlueOS’un temel odak noktası olacak. Buna göre, açıklara karşı güçlü güvenlik sunan Rust programlama dili kullanılarak inşa edildi. İşletim sistemi ayrıca makine öğrenimi modellerini kullanarak metin ve görüntü oluşturma gibi işlevleri yerine getirebilecek.

Vivo’nun yeni işletim sistemi, BlueXLink adı verilen bir teknoloji aracılığıyla birden fazla cihaz arasında bağlantı sağlıyor. Bu, bir kullanıcının akıllı cihazları arasında veri aktarımı ve paylaşımına olanak tanıyor. BlueOS ayrıca NFC ve akıllı ev kontrolleri gibi özellikleri de destekliyor.

xiaomi watch 2 pro tanitim tarihi kapak

BlueOS destekli ilk cihaz olması beklenen Vivo Watch 3 isimli akıllı saat 13 Kasım’da Çin’de piyasaya sürülecek. Saatle birlikte yeni işletim sisteminin detayları da paylaşılabilir.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz