Yapay zeka asistanlı Vivo OriginOS 4 tanıtıldı! Hangi cihazlar alacak?

0

Vivo, Android 14 üzerine kurulmuş yeni arayüzü OriginOS 4’ü tanıttı. Çinli şirketin açıklamasına göre OriginOS 4; performans, verimlilik ve kişiselleştirme konularında önemli iyileştirmeler vadediyor. İşte tüm özellikleri ve alacak cihazlar.

Vivo OriginOS 4 özellikleri

OriginOS 4 ile gelen önemli yeniliklerin başında performans artışları bulunuyor. Örneğin, uygulama açılış ve kapanış sürelerini yüzde 36 oranında azaltan sanal grafik birimi bulunuyor. Ayrıca etkileşimlerin daha akıcı hale gelmesi için ekran kare hızı kararlılığında yüzde 70’lik bir artış vadediliyor.

Vivo’nun açıklamasına göre sanal grafik birim, daha gerçekçi görseller sunmak için ray-tracing ve süper çözünürlük gibi teknolojileri de destekleyecek. Ancak bu özelliklerin yonga setindeki GPU’ya bağlı olduğunu belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir – Android 14 güncellemesi alacak Vivo modelleri (Güncel)

OriginOS 4, arka plan işlemlerini yüzde 20 oranında azaltarak sistemin güç tüketimini önemli oranda düşürmeyi hedefliyor. Bu, cihazın bekleme süresini tek şarjla 15 güne kadar çıkarıyor. Ayrıca kesintisiz dinleme için 105 saate kadar müzik çalma yeteneği sunuluyor.

Özelleştirme cephesinde ise kullanıcıların 2 binden fazla yeni simge arasından seçim yapabileceği belirtildi. Şirket tarafından hazırlanmış yeni Vivo Sans yazı tipi ise okunabilirliği artırmayı amaçlıyor. Gerçek zamanlı bulanıklaştırma efektleri, bağlantılı duvar kağıtları ve kilit ekranı kişiselleştirmesi de önemli yenilikler arasında.

Yeni özellikler arasında canlı altyazı sağlayabilen bir toplantı asistanı, süper güç tasarrufu modu, gelişmiş araç bağlantısı, Jovi yapay zeka asistanı bulunuyor. Ayrıca aile sağlığı takibi uygulamasıyla bu verileri tek bir yerde toplayabilirsiniz. Yapay zeka asistanı gibi bazı özelliklerin Çin’e özel olduğunu unutmamak lazım.

OriginOS 4, bu ay piyasaya sürülecek olan X100 ve iQOO 12 serisinde kullanıma sunulacak. Diğer modellerin ise Kasım ayından itibaren test sürümü almaya başlayacağını belirtelim.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz