Xiaomi, kullanıcılardan habersiz telefonlara bu uygulamayı kuruyor!

0

Uygun fiyatlı akıllı telefonlarıyla Android’in en çok tercih edilen markalarından olan Xiaomi, kullanıcılarını sinirlendirecek bir güncellemeye gidiyor. Çinli üreticinin MIUI arayüzünde kullanıcıların kullanmadığı bazı uygulamalar (bloatware) yer alıyor. Bloatware ile gelen çoğu uygulama, elle kaldırılabiliyor olsa da, son yazılım güncellemesi bunun önüne geçiyor. Kullanıcılar, Opera tarayıcısının Xiaomi cihazlarına zorla yüklendiğini söylüyor.

Xiaomi, telefonlara zorla Opera tarayıcı yüklüyor

Xiaomi’nin MIUI forumunda yapılan paylaşımlar sonrasında, Xiaomi’nin kullanıcılardan habersiz bloatware yoluyla yeni uygulamalar yüklemeye başladığı bildirildi. Bazı kullanıcılar, belirli ülkelerdeki Xiaomi telefonlarının artık üç web tarayıcısına (Google Chrome, Opera ve Mi Browser) yer verdiğini söylüyor.

Aslında Android cihazlarının birden fazla internet tarayıcısıyla sunulması şaşırtıcı değil. Genellikle Google Chrome ve üreticinin kendi tarayıcısı yer alıyor. Samsung Galaxy modelleri bile iki internet tarayıcısıyla geliyor, ancak Xiaomi’nin varsayılan olarak üç tarayıcı sunması kullanıcıları şaşırttı.

Asus ROG Phone 7 ve 7 Ultimate duyuruldu!

Opera tarayıcının çoğu ülkede manuel olarak kaldırılabilir olduğu bildirildi. Fakat Hindistan’daki kullanıcılar, kullanmasalar bile uygulamayı zorla silemediklerini söyledi. Hindistan hükümetinin, Çin’le bağlantılı olduğunu öne sürerek 2020 yılında Mi Browser’ı yasakladığını belirtmek gerekiyor.

Avrupa, Rusya, Tayvan, Endonezya ve Türkiye’deki kullanıcılara Opera’nın varsayılan olarak yüklenmediğini de hatırlatalım. Fakat Xiaomi’nin ilerleyen dönemde bloatware yoluyla cihazınıza Opera kurabileceği düşünülüyor.

YouTube video

Tüm Android telefon üreticileri, ekstra uygulamalara sahip kendi özel arayüz sürümlerine sahip. Ancak kullanıcılar, bu uygulamaların çoğunu tercih etmiyor. Bloatware yazılımlara sahip olmayan tek üreticinin Google olduğunu belirtmek gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz