Xiaomi deprem uyarı sisteminden ilk sonuçlar geldi! Ne kadar başarılı?

0

Xiaomi’nin Android tabanlı yeni işletim sistemi HyperOS, Çin’de bir süredir deprem uyarı özelliği sunuyor. Belirli bölgelerde test edilen sistemin, dört yıllık bir geliştirme sonucu tamamlandığı belirtildi. Peki Xiaomi deprem takibi ve erken uyarı özelliği ne kadar başarılı?

Xiaomi ve Çin Yüksek Teknoloji Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü arasındaki iş birliği ile geliştirilen deprem takip ağı, sismik dalga titreşimlerini tespit etmeyi amaçlıyor. Bunun için akıllı telefonlardaki dahili sensörler kullanılıyor. Telefon olası bir deprem aktivitesini algılarsa, bu bilgiyi merkez sunucuya gönderiyor.

Sunucu daha sonra bir depremin meydana gelip gelmediğini belirlemek için birden fazla telefondan gelen verileri analiz ediyor. Saniyeler içinde yürütülen analiz sonucunda depremin büyüklüğünü, merkez üssünü ve başlangıç zamanını hesaplayabiliyor. Böylece cihazlara erken uyarı gönderiyor.

İlginizi Çekebilir – Nokia sonunda Android 14’e geçiyor! İşte ilk model

Xiaomi’nin açıklamasına göre Çin’de yürütülen testlere 990 binden fazla gönüllü katıldı. Bu da deprem takibinin genişletilmesine yardımcı oldu. Test kullanıcılarının bulunduğu bölgelerden gelen sinyallere erişen Xiaomi, erken uyarıların artık daha uzak bölgelere de verilebileceğini söyledi.

HyperOS ile sunulan yenilik, ilk olarak 2021’de başlatılan deprem takibinin başarılı olduğunu gösteriyor. Şimdilik sadece Çin’deki HyperOS telefonlarında kullanılabiliyor olsa da, Xiaomi’nin özelliğini genişletme planı bulunuyor.

Xiaomi, akıllı telefonlardan elde edilen verilerin, deprem güvenliği uygulamalarını da güçlendirebileceğini düşünüyor. Xiaomi deprem uyarı sisteminin ülkemizde aktif olmadığını belirtelim.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz