Google araya girdi! Activision’dan Play Store’a rakip oyun mağazası

0

Epic Games ve Google arasında devam eden antitröst davasında Android’le ilgili beklenmedik belgeler ortaya çıktı. Activision-Blizzard King’in Google Play’den bağımsız bir oyun mağazasını geliştirme projesini yürüttüğü ortaya çıktı.

Activision-Blizzard oyunları bu mağazada olacak

“Project Boston” olarak adlandırılan ve 2019 yılına dayanan Activision belgeleri; kullanıcıların Call of Duty, Candy Crush ve Diablo gibi markaların oyunlarını tek bir mağazada birleştirmeyi hedefliyor. Activision’ın oyunlarını Steam’e benzer şekilde tek bir ödeme sistemiyle sunmayı planlıyor.

Project Boston için planlanan komisyon ise yüzde 10-12 civarında. Bu, Google Play ve App Store gibi platformların yüzde 30’luk komisyonundan önemli ölçüde daha düşük.

İlginizi Çekebilir – Google Haritalar web uygulaması güncellendi! Beklenen yenilik nihayet geldi

Rapora göre Activision-Blizzard King, Google’ın kesintilerini atlamak ve mobil oyunlardan elde edilen geliri kontrol etmek için bu alana yöneldi. İlk lansmanın ise yalnızca King oyunlarını (Candy Crush’ın geliştiricisi) içermesi bekleniyordu. 2021’e kadar 70 çalışanlık bir ekiple geliştirilen projenin başarılı olması halinde diğer oyunlarla genişleyeceği iddia edildi.

Ancak Google’ın araya girdiği ve 100 milyon doların üzerinde bir anlaşmayla bu mağazayı iptal ettirdiği ortaya çıktı. Activision-Blizzard King CFO’su Armin Zerza ve Google Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer arasındaki anlaşmayla, uygulama mağazasının hayata geçmesi engellendi.

Öte yandan bir süredir Microsoft’un kendi oyun mağazasını açmak istediğine dair söylentiler dolaşıyor. Xbox oyunlarını bu mağazadan sunacağı söylenen şirketin, Activision gibi alt stüdyoları tek çatı altında toplayabileceği düşünülüyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz