Bu akıllı saatlerden uzak mı durmalısınız? Verileriniz tehlikede olabilir

0

ABD Ordu Kriminal Soruşturma Bölümü (CID), pazarda satışa sunulan bazı akıllı saat modellerinin kötü amaçlı yazılım içerebileceğini tespit etti. Rastgele dağıtılıyor gibi görünen Çin markalı bu saatler, akıllı telefonlara ve Wi-Fi ağlarına bağlanarak hassas kullanıcı verilerini kopyalıyor. Bu durumdan özellikle askeri birliklerin etkilendiği ifade edildi.

Çin’de üretilen akıllı saat modelleri kötü amaçlı yazılım ile geliyor iddiası

CID tarafından yapılan duyuruya göre, WearOS tabanlı akıllı saatlerde kötü amaçlı yazılım yer alıyor. Bazı modellerin bankacılık bilgileri, kullanıcı adları, şifreler ve hesap bilgileri dahil olmak üzere çeşitli verilere erişim sağlayabileceği iddia edildi. Bu durum ise ABD ordusunda endişeye neden oldu.

akıllı saat kötü amaçlı yazılım

CID’in araştırmasında iki durumun ön plana çıktığı belirtildi. İlk olarak akıllı saatler kötü niyetli yazılım içerecek şekilde üretilmiş olabilir. Bir diğer durum ise e-ticaret satışı yapan mağazaların sahte ürünler göndermesinden yaşanıyor.

Galaxy Unpacked cihazları sızdı: Galaxy Z Fold 5, Watch 6 ve dahası!

Giyilebilir teknoloji cihazları; kişisel bilgiler, konum ve ses verilerini kaydetme yetkisine sahip olmasıyla büyük bir veri ağına sahip. Ancak bu verilerin kullanıcı gizliliği gözeterek depolandığı biliniyor. Ancak Çinli üreticilerin özellikle askeri bölgelerdeki kullanıcıları takip ettiği düşünülüyor.

CID, ABD ordusunda yaşanabilecek herhangi bir sızıntıya karşı istihbarat başlattığını açıkladı. Ayrıca Çin malı akıllı saat kullanan ordu yetkililerin güvenlik ekipleriyle iletişime geçmesini istedi.

Kötü amaçlı yazılımlar yüklü olarak gelen akıllı saatlerin nasıl dağıtıldığı şimdilik belirsiz. Ancak CID’in uyarısı, siber güvenlik tehditleri karşısında farkındalığın artması gerektiğini gösteriyor.

Peki ya siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz