Amazon’dan Android’e rakip yeni işletim sistemi geliyor!

0

E-ticaret devi Amazon, aynı zamanda Fire TV serisiyle televizyon dünyasına da hitap ediyor. Bu cihazlarda ise Android tabanlı Fire OS kullanılıyor. Ancak Amazon, Fire OS yerine kendi sistemi olan Vega OS kullanmak istiyor olabilir.

Amazon Vega OS, Android’in koltuğuna mı oturacak?

Yakın zamanda yayınlanan bir iş ilanına göre Amazon, Android’den uzaklaşmaya çalıştığını ortaya koydu. Şirket, Fire TV cihazları için kendi Vega OS sistemini geliştiriyor olabilir.

Amazon tarafından geçtiğimiz ayın sonunda açılan ve ardından yayından kaldırılan bir iş ilanına göre, şirket, Fire TV deneyimini değiştirecek mühendisler arıyordu. Bu kişi, “FOS/Android” yerine Linux tabanlı yeni işletim sistemine geçiş için çalışacak. FOS, Android tabanlı Fire OS sistemini ifade ediyor.

İlginizi Çekebilir – Nothing Phone (1) için beklenen güncelleme çıktı!

İş tanımında, Android tabanlı sistemlerden Vega OS arasındaki geçişe yardımcı olacak kişiler aranıyor. Bu da Amazon’un bir süredir söylentileri gündemden düşmeyen Vega OS adlı yeni işletim sistemini tanıtmayı hedeflediğini gösteriyor.

Geçen yılki raporlar, Echo Show isimli akıllı ekranların Android’i kullanmayı bıraktığını ortaya koydu. Ancak şirket, Fire TV cihazlarına da kendi sistemini yerleştirerek ekosistemini büyütmek istiyor gibi duruyor.

Şirket içi işletim sistemi geliştiren tek firma Amazon değil. Huawei HarmonyOS’a sahipken; Vivo ise BlueOS’li akıllı saatler sunuyor. Ancak yeni işletim sistemlerinin en önemli eksiği Google Play Store’un geniş uygulama yelpazesini kullanamaması. Amazon’un kendi Amazon Appstore mağazasına sahip olduğunu hatırlatalım.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz