Android 13 için yeni bir güncelleme yayınlandı: Hangi modeller aldı?

0

Google, yakın zamanda en yeni işletim sistemi Android 14’ü tanıtmaya hazırlanıyor. Gözler mayıs ayında gerçekleşecek lansmana çevrilmişken şirketten sürpriz bir güncelleme yayınlandı. Bu güncelleme, Android 13 QPR3 Beta 1 sürümü. İşte yenilikler getiren ve pek çok hatayı çözüme kavuşturan Android 13 QPR3 Beta 1 ile yapılan değişiklikler…

Android 13 QPR3 Beta 1 güncellemesi neler getiriyor?

Android 13 QPR3 Beta 1 güncellemesi, 258 MB dosya boyutunda ve T3B1.230224.005 yapı numarası ile geliyor. Aynı zamanda Mart ayının Feature Drop yamasını da içeriyor. O halde yeniliklere ve çözülen hatalara yakından bakalım.

Yenilikler

 • Tam ekranda arka plan ön izleme

Seçtiğiniz görselin arka planda nasıl göründüğünü görmemize olanak sağlayan ön izleme, artık tam ekran. Daha önce ekranın yüzde 75-80’ini kaplıyordu.

İlginizi Çekebilir – Android 14’ün kolaylık sunacak özelliği ortaya çıktı!

 • Yeni bildirim seçeneği

Ayarlar uygulamasının Bildirimler bölümüne, Kilit Ekranında Yalnızca Yeni Bildirimleri Göster şeklinde yeni bir seçenek eklendi. Ancak bu seçenek, sistem ayarlarında lock_screen_show_only_unseen_notifications alanının değeri “1” ise görülebilir.

 • Uygulamalar çekmecesi

Uygulamalar çekmecesini açtığınız sıradaki kaydırma animasyonu daha performanslı hale geldi. Bu, artık donmayacağı anlamına geliyor.

Çözülen hatalar

 • Kilit ekranında, arka plana göre saatin okunması zor bir renkte gözükmesi sorunu düzeltildi.
 • Bluetooth’un bazı cihazlar ile eşleşmemesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Ekrandaki parmak izi sensörünün konumunu belirtmek için gösterilen belirtecin ünlem (!) işaretine dönüşmesine sebep olan sorun düzeltildi.
 • Duvar kağıdı olarak video kullanmaya izin vermeyen bir sistem sorunu düzeltildi.
 • OTA güncellemesi yüklendikten sonra ana ekrandaki widget’ların, uygulama konumlarının ve diğer özelleştirebilir seçeneklerin sıfırlanması sorunu düzeltildi.
 • OTA güncellemesi yüklendikten sonra cihazın yüz kilidi kaydını silinmesen neden olan hata çözüldü.

Bilinen sorunlar

 • Güç düğmesine iki kez basarak kamerayı açmaya çalıştığınızda, kamera yerine siyah bir ekran gelebilir.
 • Bazen bir iş profili açıldığında veya kapatıldığında, cihaz yeniden başlatılabilir.
 • Son Uygulamalar kısmında ekran ters çevrildiğinde hata oluşabilir.

Google, Android 13 QPR3 Beta 1 güncellemesini Pixel 4a, Pixel 5 and 5a, Pixel 6 ve Pixel 7 serisi akıllı telefonlar için kullanıma sundu. Kullanıcılar, QPR3 Beta 1’i Android 14 Beta sürümü çıkış yapana kadar kullanabilecek. Çıktığında ise yükseltme yapmak için bir güncelleme alacaklar.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz