Android 14’ün kolaylık sunacak özelliği ortaya çıktı!

0

Teknoloji devi Google, yakın zamanda tanıtacağı Android 14’ün testlerini son hızıyla sürdürüyor. Öyle ki geçtiğimiz gün geliştiriciler için ikinci önizleme sürümü yayınlandı. Bu sürüm birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Bunlardan birisi de bugün gün yüzüne çıkan otomatik şifre kabul onaylama özelliği oldu. Peki bu ne işe yarıyor? İşte ayrıntıları!

Android 14’ün otomatik şifre onaylama özelliği keşfedildi!

Android 14 ikinci geliştirici önizleme sürümü ile gelen yeni özelliklerden en dikkat çekeni, çeşitli şekil ve emojiler ile kendi arka planınızı oluşturabileceğiniz Emoji Lab uygulaması oldu. Öte yandan uygulamaların galerinize erişebilmek için yetki istediğinde, kısıtlı şekilde erişim verebilmeniz için yeni seçenekler de geldi.

Android 14'ün otomatik şifre onaylama özelliği gün yüzüne çıktı!

Bugün Android 14 ikinci geliştirici önizleme sürümü ile gelen, kolaylık sağlayan yeni bir özellik keşfedildi. Bu özellik, kilit ekranında şifreyi girdikten sonra kilidin otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Böylelikle onaylama anlamına gelen butona tıklamanıza gerek kalmıyor. Örneğin 8 haneli bir parola girdiyseniz ve şifre doğru ise, kilit otomatik olarak açılacak. Şifreyi otomatik onaylama özelliğini kullanmanın isteğe bağlı olduğunu belirtelim.

Android 14’ün ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı! İşte yeni özellikler

Otomatik şifre onaylama özelliğini kullanabilmek için kilit ekranı parolanız en az 6 karakterden oluşmalı. Şifreniz bu şartı karşılamıyorsa maalesef ki bu özelliği kullanamazsınız. Bu şart ile güvenliğin artırılması amaçlanıyor.

Aslına bakacak olursak otomatik şifre onaylama özelliği, pek çok Custom ROM ve üretici yazılımı tarafından hazırlanan arayüz yazılımında mevcut. Ancak bunu desteklemeyen telefonlar da var. Tam bu noktada Android 14, özelliğin bu telefonlarda da kullanılmasına imkan sunacak.

Android 14 ne zaman kullanıma sunulacak?

Google’ın 10 Mayıs’ta gerçekleştireceği I/O 2023 etkinliğinde Pixel 7a, ChatGPT rakibi Google Bard ve yeni işletim sistemi Android 14 tanıtılacak. Teknoloji devi tarafından paylaşılan takvime göre tanıtımdan hemen sonra beta kullanıcılarına sunulacak. Yıl sonuna doğru ise kararlı sürüm çıkacak.

Peki sizler Android 14 ve otomatik şifre onaylama özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Beklediğiniz bir yenilik miydi? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz!

YouTube video

Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz