Android 14 ile 14 yıllık alışkanlık değişiyor! İşte o özellik

0

Android’de uzun yıllardır olan bir özellik nihayet genişliyor. Google I/O 2023 kapsamında duyurulması beklenen Android 14, dikkat çekici bir değişiklik alacak. Android 14 ile birlikte akıllı telefonlarda artık birden fazla hareketli duvar kağıdı kullanılabilecek. Ana ve kilit ekranı için farklı animasyonlar seçilebilecek.

Android 14 hareketli duvar kağıdı desteğini genişletiyor

Hareketli duvar kağıdı ilk olarak 2009 yılında Android telefonlarda desteklenmeye başladı. Ancak mevcut işletim sistemi hem ana ekran hem de kilit ekranı için yalnızca tek bir duvar kağıdı ayarlamaya izin veriyor. Android 14 ile birlikte kilit ekranı ve ana ekran için ayrı hareketli duvar kağıtları ayarlamak mümkün olacak.

Android 13 QPR2 için kaynak kodunu inceleyen geliştiriciler, yeni özellik için hazırlanan birkaç kod değişikliğini ortaya koydu. Önemli bir değişiklik, Android’in WallpaperManager sınıfına setWallpaperComponentWithFlags() adlı yeni bir yöntem ekliyor. Bu ise kullanıcının ana ekran, kilit ekranı veya her ikisi için ortak hareketli duvar kağıdı ayarlamasına olanak tanıyacağı anlamına geliyor.

Android kullanıcıları üzgün: Google Mesajlar’da can sıkan sorun!

Google, özelliğin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmek için WallpaperManager’a isLockscreenLiveWallpaperEnabled() adlı başka bir yöntem de ekledi. Bu ise Android 14’le birlikte görücüye çıkmaya hazır olacağını gösteriyor olabilir.

Ancak özelliğin Android 14 Developer Preview (Geliştirici Önizlemesi) kapsamında mevcut olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu yüzden Android 14’ü test eden geliştiricilerin Hareketli Duvar Kağıdı Seçici uygulamasını manuel olarak kurması gerektiği bildirildi.

YouTube video

Yeni özelliğin, Pixel Tablet ve Pixel 7a gibi yeni cihazlarda sunulacak Android 14’le birlikte kullanıma sunulması bekleniyor. Android 14’ün 10 Mayıs’ta düzenlenecek I/O 2023 etkinliğinde duyurulacağını belirtelim.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz