Android 14’ün ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı! İşte yeni özellikler

0

Teknoloji devi Google, I/O 2023 etkinliğine günler kala Android 14 için testlerini halen sürdürüyor. Kusursuz bir işletim sistemi sunmak isteyen şirket, bugün geliştiriciler için yeni bir sürümü kullanıma sundu. Peki Android 14 ikinci geliştirici ön izleme sürümü neler getiriyor? İşte yenilikler!

Android 14 ikinci geliştirici ön izleme sürümü gelen yenilikler!

Android 14’ün ikinci geliştirici ön izleme sürümü ile gelen yeni özellikler arasında en göze çarpanı, güvenlik ve gizlilik bölümünden oldu. Öyle ki artık herhangi bir uygulama galerinize erişmek için yetki istediğinde; “Tüm fotoğraflara erişime izin ver”, “Seçilen fotoğraflara izin ver” veya “Hiçbirine izin verme” seçenekleri ile erişim verebileceksiniz.

Android 14 yolda: ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı!

Ayrıca Bölgesel Tercihler adında yeni bir ayar da geldi. Buradan haftanın ilk gününü, kullanacağınız takvimi ve sıcaklık derecesini seçebilirsiniz. Öte yandan bir diğer yenilik ise çeşitli desen ve şekiller ile özel arka plan oluşturabileceğiniz Emoji Lab uygulaması oldu. Bu uygulamanın şimdilik yalnızca Google Pixel telefonlarında kullanılabileceği belirtiliyor. İlerleyen zamanlarda diğer Android modelleri de desteklemesi bekleniyor.

Android 14 ve dahası: Google I/O 2023’te neler duyurulacak?

Pek çok akıllı telefonda, bildirim geldiğinde saniye aralıklarla yanan LED Flaş bulunuyor. Android 14 ile birlikte artık yanan ışık için dilediğiniz rengi seçebileceksiniz. Bundan önce yalnızca WhatsApp gibi belirli uygulamalar renk seçme olanağı sunuyordu.

Bunun yanı sıra, yeni işletim sistemi ile arka planı ayarlamadan önce nasıl durduğuna da bakabileceksiniz. Aslında bu özellik zaten birçok telefonda mevcut. Ancak üreticinin yazılımı ile geliyordu. Yani bu, bütün cihazlarda olamayacağı anlamına geliyor. Android 14 ile birlikte artık bütün telefonlarda varsayılan bir ayar olacak.

Android 14 ne zaman kullanıma sunulacak?

Google, 10 Mayıs’ta I/O 2023 etkinliği gerçekleştirecek. Burada Google Pixel 7a ve ChatGPT rakibi Google Bard’ın yanı sıra, en yeni işletim sistemi Android 14 de tanıtılacak. Yayınlanan takvime göre hemen sonrasında beta kullanıcılarına sunulacak ve yıl sonuna doğru kararlı sürüm çıkacak.

Android 14 yolda: ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı!

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Android 14’den beklentileriniz neler? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YouTube video

Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz