Google, Android’in vazgeçilmez özelliklerinden birini geri çekti!

0

Android 13 ile birlikte devreye alınan bir gezinme özelliği, Android 14 Beta programında geri çekilmiş gibi görünüyor. Uygulamalar arasında kolayca gezinmeyi sağlayan “tahmini geri gelme” özelliği sessiz sedasız şekilde devre dışı bırakıldı. Peki bu özellik Android 14’te olmayacak mı?

Android 14 betası bazı gezinme animasyonlarını devre dışı bırakıyor

Google, tahmine dayalı geri gelme animasyonlarını ilk olarak Android 13 ile kullanıma açtı. Bu özellik ile amaç, kullanıcıya geri kaydırma hareketini yapmadan önce nereye gideceğini göstermekti. Bu da, Android’de gezinme deneyimini önemli ölçüde artırıyor.

android gezinme

Oldukça basit bir özellik olsa da, gün içerisinde uygulama kullanma şeklinizi değiştirebilir. Ancak Google, Android 14 Beta programından bu özelliği geri çekti. Kullanıcılar, desteklenen uygulamalarda tahmini geri gezinme özelliğinden faydalanamıyor.

İlginizi Çekebilir – Android telefonlardaki zil sesi kabusu geri döndü!

Android 14 beta kullanıyorsanız özelliği manuel olarak yeniden etkinleştirmeniz mümkün. İlk adım, cihazınızdaki geliştirici seçeneklerine erişmek. Ayarlar > Telefon Hakkında bölümüne gitmeli ve geliştirici seçeneklerinin kilidini açmak için yapı numarasına yedi kez dokunmalısınız.

Ardından Ayarlar menüsüne geri dönün ve arama alanında “Tahmine dayalı geri animasyonlar” ifadesini arayın. Bu seçeneğin kapalı olduğunu ve özelliğin uygulama desteği gerektirdiğine dair bir uyarı göreceksiniz.

Bu özelliğin Google tarafından neden geri çekildiği belirsiz. Ancak uyarıda da söylendiği üzere, tahmini geri gelme özelliğinin başarılı şekilde çalışması için uygulamaların desteklemesi gerekiyor. Örneğin Google Saat uygulamasına girdikten sonra hemen çıkarsanız, saatin küçüldüğünü ve hemen altından ana ekranın belirdiğini göreceksiniz.

Peki siz Android 14 gezinme kısayolları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz