Android 14 ile can sıkan sorun tarihe karışıyor: Reklam gösteren uygulamaların sonu geldi!

0

Teknoloji devi Google, yakın zamanda Android 14 işletim sisteminin kararlı sürümünü kullanıma sunacak. Bunun için kısa bir süre kaldı ve şirket, yeni özellikler için testlerini halen sürdürüyor. Bugün ise Google’ın Android 14 kullanan telefonlarda tam ekran reklam gösterilmesi ile ilgili bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Android 14 ‘te tam ekran reklam gösterilemeyecek!

Bildiğiniz üzere Android’de ekranı uyandıran bildirim gönderen çeşitli uygulamalar var. Örnek vermek gerekirse bu uygulamalar arasında yer alan Arama, çağrı geldiği zaman bunu hemen gösterebilmek için tüm ekranı kaplayan bir bildirim gösterir.

Ekran kapalı olduğunda arama geldiğini göremeyebilirsiniz. Bu sebepten ötürü bu özellik, kullanıcılar için oldukça kolaylık sağlıyor. Ancak bunu kötüye kullanan uygulamalar da ne yazık ki yok değil.

Android, Apple’ın sevilen özelliğine kavuşuyor!

Söz konusu uygulamalar, kullanıcılar için kolaylık kazandırma amacıyla var olan bu yeteneği, tam ekran reklam göstermek için kullanabiliyor. Bu durum da haliyle kullanıcı deneyimini oldukça düşürüyor ve tam anlamıyla kötüye kullanıma yol açıyor.

Android 14 'te tam ekran reklam gösterilemeyecek!

Bugün ise teknoloji editörü Mishaal Rahman tarafından Twitter (X) platformunda paylaşılan bilgilere göre Google, Android 14 ile can sıkan bu soruna bir çözüm getirecek gibi görünüyor. Öyle ki şirketin bir seçenek sunacağı görülüyor.

Rahman tarafından paylaşılan ekran görüntüsüne göre kullanıcılar, hangi uygulamaların tam ekran bildirim gösterebileceğini seçebilecek. Böylelikle tam ekran reklam gösteren uygulamalar da engellenebilecek. Üstelik kullanıcı, bununla kalmayarak alarmı ve çağrı geldiğini gösteren Saat ve Arama uygulamasını da kontrol edebilecek.

Android 14 'te tam ekran reklam gösterilemeyecek!

Aktarılanlara göre telefonda yüklü olarak gelen Saat ve Arama uygulamaları, tam ekran bildirim gösterme iznine varsayılan olarak sahip olacak. Bu diğer uygulamalarda ise tam tersi olacak. Yani kullanıcının manuel olarak izin vermesi gerekecek.

Android 14’te var olacak bu özellik için geliştirici dokümantasyonu kısa süre önce güncellendi. Burada, yazılımcının, uygulamanın Android 14’te çalışabilmesi için tam ekran bildirim gösterimi ile ilgili düzenlemeler yapması gerektiği bilgisi yer aldı.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz