Android’in bu özelliği ile uygulama silmeye son!

0

Android geliştiricisi Mishaal Rahman, Android 15’in çok beklenen yeni özelliklerinden biri olan uygulama arşivleme özelliğini ele aldı. Peki bu özelliğin uygulama silmeden farkı ne olacak? İşte detaylar.

Android 15 ile uygulama arşivleme desteği geliyor

Uygulama arşivleme, kullanıcıların yer açmak için uygulamaları cihazlarının depolama alanından kaldırmalarına olanak tanıyacak. Aynı zamanda kullanıcılar, uygulamaya ve buluttaki tüm verilerine erişmeye devam edecek. Bir uygulama arşivlendiğinde, verileri depolanacak ve uygulama cihazdan kaldırılacak. Geride yalnızca simgesi kalacak.

Arşivlenmiş bir uygulamayı tekrar kullanmak için simgesine dokunarak buluttan yeniden indirmeniz yeterli olacak. Tüm veriler, girişler ve ilerleme bulutta saklanacağı için, kullanıcılar da kaldıkları yerden devam edebilecek.

Samsung, ikonik tasarıma geri dönüyor! Galaxy Watch böyle görünecek

Bir demo videosunda Rahman; Android 15’te arşivleme sürecinin ne kadar basit olacağını gösterdi. Kullanıcıların bir uygulamanın bilgi ekranından “Arşivle” seçeneğini seçmesi yeterli olacak. Bu uygulamayı cihazdan kaldırırken, verilerini ise buluta kaydediyor. Daha sonra uygulamayı geri yüklemek de mümkün.

Bu, uygulamaları tamamen kaldırmadan verileri, girişleri ve ilerlemeyi koruma şansı tanıyor. Android cihazlarda depolama alanını boşaltmak için uygulama arşivleme özelliği önemli bir yenilik sağlayacak gibi duruyor.

YouTube video

Elbette bu özelliğin şu anda Android 15 geliştirici önizlemesi sürümünde test edildiğini hatırlatalım. Yani bazı arayüz öğeleri ve işlevler, kararlı sürümden önce değişebilir. Ancak yeni uygulama arşivleme seçeneği, Android’de depolama yönetimi için oyunun kurallarını değiştirebilir.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz