Android’deki ilginç hata, polis ekiplerini harekete geçirdi!

0

Android telefonlardaki Acil SOS özelliği yanlış ihbarlara yol açtı. Google tarafından Android 12 ile birlikte görücüye çıkarılan SOS desteği, güç düğmesine beş kez basıldığında otomatik olarak polis ekiplerini arıyor. Ancak bu özelliğin İngiltere’de yanlış aramalar yaptığı ve ekiplerin çalışmasını engellediği bildirildi.

Polisler, acil SOS özelliği yüzünden yüzlerce hatalı arama aldı

Google, Android 13 ile Acil SOS özelliğine bir dizi güncellemeler getirdi. Ancak bu güncelleme, beklenen performansı göstermeyerek İngiltere’de kargaşaya yol açtı. Acil servisler, yardıma ihtiyacı olmayan kişilere gönderilerek ekiplerin zorlanmasına neden oldu.

Ulusal Polis Şefleri Konseyi tarafından yayınlanan yeni bir duyuru, akıllı telefonlarda Acil SOS güncellemesini eleştirdi. Henüz Google’dan konuyla ilgili açıklama gelmese de, Acil SOS özelliğinin devre dışı bırakılması önerildi.

WhatsApp, Android’de baştan aşağı değişiyor! İşte ilk görüntüler

Android’de yaşanan hatanın kaynağı henüz bilinmiyor. Ancak Google’ın paylaştığı güncellemeden sonra yanlış aramalar göndermesi, yazılımsal bir sorun olabileceğini gösteriyor. Google ise özelliğin nasıl çalıştığına dair kontrolün, akıllı telefon üreticisi tarafından sağlandığını söyledi.

İlk aşamada sorunu çözmek için Acil SOS özelliğinin devre dışı bırakılması gerektiği bildirildi. Ayrıca polis ekiplerinin gereksiz uyarılar almaması için kullanıcıların Android 13 güncellemelerini takip etmeleri önerildi.

Acil SOS özelliğine ilişkin benzer bir hata henüz Türkiye’de ortaya çıkmadı. Ancak İngiltere dışında farklı bir ülkede daha görülürse Acil SOS özelliği geçici olarak askıya alınabilir. iPhone’larda da bu hatanın görülmediğini hatırlatalım.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz