Google, her otomobili yapay zekalı hale getirecek!

0

Google, Android Auto için devasa bir yapay zeka güncellemesi üzerinde çalışıyor. Bu özellik başlıca sürücülerin dikkatini toplaması ve uzun süreli yolculuklarda kaza yapma olasılığını azaltması için geliştiriliyor.

Android Auto, dikkat dağılmasını yapay zeka ile engelleyecek

Android Auto için sağlanacak güncellemenin temel odağı, sürücülerin araçta Android Auto kullanırken ekranlara bakarak geçirdikleri süreyi en aza indirmek. Bu kapsamda en önemli yeniliklerden biri de uzun mesajların, sohbetlerin veya e-postaların özetlenebilmesi olacak. Google, yapay zeka ile bu mesajları özetleyecek ve sesli olarak okuyacak.

Yapay zeka ayrıca mesajlara olası yanıtlar önererek sürücülerin yazmayla uğraşmadan hızlı yanıtlar göndermesine olanak tanıyacak. Gemini dil modeline (ve belki Bard’a) dayanacak bu özelliğin, kişiye özel bir deneyim sunması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir – WhatsApp’ın saç baş yoldurtan hatası nihayet çözülüyor!

Google, telefonun konum verilerini ve Haritalar aracılığıyla navigasyon rotalarını inceleyerek yolla ilgili bilgiler de oluşturacak. Sürücüler, sohbette paylaşılan konumları tek bir dokunuşla haritalarda açabilecek ve en kısa rotayı görebilecek.

Kullanıcı arayüzü tarafında da bazı değişiklikler olacak. Buna göre Android Auto, Android cihazlardaki simgeleri ve duvar kağıtlarını yansıtarak telefon benzeri bir tasarım benimseyecek. Bu sayede araç içi ve mobil deneyim arasında tutarlılık artmış olacak.

Android Auto, sürüş sırasında eller serbest kullanım için Spotify, Haritalar ve Asistan gibi önemli uygulamalara erişim sağlıyor. Yapay zeka desteği ise sürücülerin dikkatinin daha az dağılmasını amaçlıyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz