Android’de böylesi görülmedi! Bankacılık uygulamalarınız tehlikede

0

Android kullanıcılarını tehlikeye atan yeni bir malware saldırısı bulundu. Başlıca Asya pazarını hedef alan kötü amaçlı yazılım, bankacılık uygulamalarına sızmayı amaçlıyor. FjordPhantom adlı malware, Google’ı ve kullanıcıları yanıltmak için daha önce görülmemiş teknikler kullanıyor.

Android için FjordPhantom bankacılık malware saldırısı ne kadar tehlikeli?

Siber güvenlik firması Promon’a göre FjordPhantom, kullanıcılara bir e-posta veya mesaj yoluyla ulaşıyor. Bankacılık uygulaması üzerinden kandıran malware saldırısı, telefonun dosya sistemi yerine sanal belleğe yükleniyor. Bu, kötü amaçlı yazılımın Android’in güvenlik kontrolüne takılmamasını sağlıyor.

Uygulama yüklendikten sonra, siber suçlulalar banka temsilcisi gibi davranıyor. Bu şekilde kullanıcıları arayarak hileli işlemler hakkında bilgilendiriyor. Arama sırasında kullanıcıların güvenini kazanmak için sanallaştırma sayesinde edinilen kişisel bilgilerden bahsediliyor.

İlginizi Çekebilir – Google uyardı: Android telefonlarda önceden yüklenmiş malware tehlikesi!

FjordPhantom ayrıca uygulamaların ve işletim sisteminin işleyişini bile hedef alabiliyor. Bu sayede kötü amaçlı yazılım, sistemin çalınan kimlik bilgileri veya para transferleri gibi şüpheli eylemleri tespit etmesini engelliyor.

Promon şimdiye kadar bir kişiden 280 bin doların üzerinde para çalındığını ifade etti. Hedefler, kötü amaçlı yazılımın Asya pazarında yaygın olduğunu, ancak Avrupa’ya doğru genişlediğini gösteriyor.

Güvenlik uzmanları FjordPhantom’un tehlikeli şekilde büyüdüğüne dikkat çekiyor. Google ise Android kullanıcılarının paniğe kapılmalarına gerek olmadığını, ancak bankacılık uygulamalarını sadece Play Store’dan indirmeleri gerektiğini söyledi.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz