Android’de bankacılık tehlikesi: Bu mesajı alırsanız hemen silin!

0

Siber suçlular Android sahiplerinin zararlı uygulamalar yüklemelerini sağlamak için yeni bir teknik kullanmaya başladı. WebAPK olarak bilinen bu teknik, bankacılık müşterilerini hedef alıyor. Kullanıcılara gönderilen sahte mesajlarda bankayı taklit ediliyorlar ve kart bilgilerini öğrenmeye çalışıyorlar.

Android için bankadan gönderilmiş gibi görünen mesajlara dikkat

Araştırmacılarının yeni raporu, bankacılık uygulamalarını hedefleyen kısa mesaj tehlikesini ortaya çıkardı. Bu mesajlara tıklandığında, kullanıcıyı bankanın gerçek web sitesine benzeyen sahte sitelere yönlendirdiği ortaya çıktı.

android bankacılık

Kullanıcı sahte web sitesine girdiğinde, banka hesabına erişmek için bir uygulamayı yüklemesi isteniyor. Ancak bu uygulama saldırganlar tarafından hazırlanan malware içeriyor. WebAPK isimli tekniğin, kişisel ve finansal bilgilere erişebildiği ifade edildi.

Bu iki uygulama, verilerinizi Çin’e gönderiyor!

Siber güvenlik uzmanlarına göre bu teknik oldukça tehlikeli. Milyonlarca Android kullanıcısının bankacılık uygulamalarını kullanma konusunda acemi olduğunu ifade eden araştırma raporu, aynı zamanda çok kolay şekilde telefonlara sızılabildiğini dile getiriyor.

Kullanıcılara gönderilen kısa mesajlar banka tarafından yönlendirilmiş gibi görünüyor. Ayrıca sahte banka sitelerini de resmi sayfalardan ayırmak oldukça zor. Sonuç olarak birçok kullanıcı, farkında olmadan kötü amaçlı uygulamaları yüklüyor.

WebAPK tekniğine karşı korunmak için bankanızdan aldığınız kısa mesajlara karşı dikkatli olun. Bir bağlantıya tıklamanızı veya bir uygulama yüklemenizi isteyen bir mesaj alırsanız, mesajı spam olarak işaretleyin.

Peki siz Android bankacılık tehlikesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz