1,5 milyon kişi indirdi: Bu iki uygulama, verilerinizi Çin’e gönderiyor!

0

Google Play Store’da Android kullanıcıları için tehlikeli iki uygulama bulundu. Siber güvenlik araştırmacıları tarafından paylaşılan yeni bir analiz, dosya yönetim araçları gibi görünen iki casus yazılım uygulamasını ortaya çıkardı. 1,5 milyondan fazla indirme alan bu iki uygulamanın, kullanıcı verilerini Çin merkezli sunuculara gönderdiği dile getirildi.

Android için iki tehlikeli uygulama bulundu

Dosya Kurtarma ve Veri Kurtarma‘ ve ‘Dosya Yöneticisi‘ adlı uygulamaların, casus yazılım olduğu ortaya çıktı. Hassas kullanıcı verileri toplayan ve Çin’e ilettiği tespit edildi. Play Store’daki “Veri Güvenliği” bölümünde ise tam tersi şekilde, verilerin ülke sunucularında saklandığı iddia ediliyordu.

Araştırmaya göre toplanan veriler arasında kişi listeleri, uygulamalarda depolanan medya, gerçek zamanlı konum verileri, hücresel bilgiler ve cihaza özgü ayrıntılar yer alıyordu. Araştırmacılar toplanan verilerin, cihazları takip etmek için kullanılabileceğini söyledi. Her bir uygulamanın toplanan verileri 100’den fazla kopya yaparak ilettiği gözlemlendi.

Virüslü Android uygulamalarına dikkat!

‘Dosya Kurtarma ve Veri Kurtarma’ ve ‘Dosya Yöneticisi’ uygulamalarını daha tehlikeli hale getiren şey ise kullandığı tekniklerden geliyor. İndirme sayısını artıran sahte yükleme çiftlikleri kullanan geliştiriciler, bu sayede uygulama listelerinde ön plana çıkmayı başardı. Ayrıca kullanıcı izinleri sonrasında otomatik olarak arka planda başlatıldığı gözlemlendi.

Bunların haricinde uygulama simgelerini cihazın ana ekranından kaldırarak varlıklarını gizledikleri ortaya çıktı. Bu sayede hem kullanıcıların uygulamaları tespit etmesi hem de cihazdan kaldırılması zorlaştırıldı.

Uygulamalar ile ilgili olarak Google’a ulaşan ve Play Store’dan kaldırılmasını sağlayan araştırmacılar, kullanıcı güvenliğini artırmak için bir dizi tavsiyede bulundu. Buna göre az incelemeye, ancak yüksek indirme sayısına sahip uygulamalara karşı dikkatli olmalısınız. Ayrıca erişim izni vermeden önce uygulamalar tarafından talep edilen izinlerin dikkatlice incelemelisiniz.

Peki sizler Android için iki tehlikeli uygulama hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz