2,5 milyon kişi etkilendi: Google’dan batarya öldüren uygulama uyarısı!

0

Siber güvenlik firması McAfee tarafından yürütülen yeni bir çalışma, Android cihazların pil ömrünü gizlice tüketen, reklam kampanyası yürüten uygulamaları ortaya çıkardı. Araştırma kapsamında telefonda reklam görüntülemek için gizli yeteneklere sahip 43 uygulama tespit edildi.

Google Play’de reklam kampanyası yürüten 43 uygulama bulundu

Bu aldatıcı uygulamaların Google’ın Play Store politikalarını ihlal ettiği, ancak bu uygulamaların Play Store’a gizlice yerleştirildiği aktarıldı. Google tarafından kaldırılmış olsa da, dünya çapında 2,5 milyondan fazla kullanıcının reklam kampanyası yürüten uygulamaları yüklediği tahmin ediliyor.

McAfee tarafından paylaşılan bilgiye göre, etkilenen uygulamalar TV/DMB video oynatıcıları, müzik indiricileri, haber uygulamaları ve takvim kategorilerinden geliyor. Uygulamalardaki dolandırıcılık ise kurulduktan bir süre sonra çalışıyor. Araştırmaya göre ilk olarak reklam göstermeyerek normal bir uygulama gibi çalışıyor.

İlginizi Çekebilir – Android için son Spotify güncellemesini yüklemeyin

Kurulumdan birkaç hafta sonra ise akıllı telefon boştayken kullanıcıyı aniden reklamlarla bombardımana tutuyor. Bu da kullanıcıların reklamların ve pil tüketiminin kaynağını tespit etmesini zorlaştırıyor.

McAfee, kullanıcılara yüklemeden önce uygulamaları araştırmalarını ve talep edilen izinleri iki kez kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Uyarı işaretleri arasında güç tasarrufu istisnaları veya arka planda sürekli çalışmak isteyen uygulamalar bulunuyor. Meşru uygulamalar bu izinleri gerektirse de, kullanıcının zararına reklam kampanyası yürütebileceğini unutmamak lazım.

Güvenlik firması, en çok etkilenen kullanıcıların Asya pazarında olduğunu söyledi. Ancak dünya çapındaki Android kullanıcılarının pil performansını takip etme ve gereksiz uygulama yüklemekten kaçınmalarını tavsiye ediyor. Tespit edilen sahte uygulamaların tam listesine McAfee’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz