Android’de Bluetooth Nasıl Açılır?

0

Günümüzde akıllı telefonların tamamında yer alan Bluetooth teknolojisi, sabit veya taşınabilir cihazlar arasında veri aktarımı yapmaya yarayan bir özellik olarak adından sıkça söz ettiriyor. Peki Bluetooth nedir ve Android cihazlarda nasıl açılır? İşte “Android Bluetooth açma nasıl yapılır?” sorusunun cevabı!

Bluetooth nedir?

Akıllı telefondan kulaklığa, bilgisayardan kablosuz fareye, akıllı saatten hoparlöre kadar pek çok teknolojik üründe karşılaştığımız Bluetooth, ilk olarak 1994 yılında Ericsson tarafından icat edildi.

Android Bluetooth Nasıl Açılır?

Günümüzde Special Interest Group (SIG) tarafından yönetilen Bluetooth, 2,02 GHz ile 2,48 GHz aralığındaki ISM bantlarında UHF radyo dalgalarını kullanır. Kısa mesafedeki cihazlar arasında fotoğraf, dosya gibi çeşitli verileri aktarmayı mümkün kılan bu teknoloji, kablosuz kulaklık gibi ürünlerde ses aktarımını da sağlıyor. Yani genel olarak bir veri aktarımı yapıyor.

İlginizi Çekebilir – Android sistem güncellemesi nasıl yapılır?

Akıllı telefonlar için yonga seti üreten MediaTek ve Qualcomm gibi dev şirketler ise cihaza Bluetooth özelliği kazandırmak için bu teknolojiyi yonga setlerine dahil ediyorlar. Bizler de bundan yararlanıyoruz.

Android için Bluetooth açma nasıl yapılır?

Android akıllı telefonunuzda Bluetooth özelliğini açarak arkadaşınız ile bir dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Fakat bunun karşıdaki kişinin de Bluetooth’u aktif etmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Android telefonunuzda Bluetooth açmak iki yöntem var. Bunlardan ilki bildirim çubuğundan;

  • Adım 1: Telefonunuzda üst bildirim çubuğunu açın.
  • Adım 2: Bluetooth simgesine dokunarak özelliği aktif hale getirin.
    • Simgenin üstüne basılı tutarak karşıdaki kişinin size bağlanması için ihtiyacı olan cihaz adını öğrenebilirsiniz.

Android telefonunuzda Bluetooth açmak için Ayarlar uygulamasını da kullanabilirsiniz. Bunun içinse şu adımları takip etmelisiniz;

  • Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım 2: Bağlantı bölümünden Bluetooth butonuna tıklayın.
  • Adım 3: Bluetooth yazısının karşısındaki açma butonuna tıklayarak aktif duruma getirin.

İki yöntem arasından birincisinin daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Fakat seçenek bildirim çubuğunda yoksa, mecburen ikinci yöntemdeki adımları takip etmeniz gerekiyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz