Android için yeni tehlike: Bilgileriniz saniyeler içinde çalınabilir!

0

Android kullanıcılarını tehlikeye atan yeni bir malware saldırısı tespit edildi. Hindistan Bilgi Işlem Acil Durum Müdahale Ekibi (CERT-In), Daam isimli malware için kullanıcıları uyardı. Bu kötü amaçlı yazılımın çeşitli verileri kopyalama girişiminde bulunduğu belirtildi.

Android için Daam malware nedir ve nasıl korunabilirsiniz?

Hindistan’da Android kullanıcılarına gönderilen yeni bir uyarı, milyonlarca kişinin tehlike altında olduğunu gösterdi. Daam malware; arama kayıtlarını, kişileri, tarama geçmişini ve cihazın kamerasını ele geçirebiliyor.

Araştırmaya göre Daam kötü amaçlı yazılımı genellikle üçüncü taraf web sitelerinden indirilen uygulamalardan yayılıyor. Arama kayıtlarını okumak, SMS’leri çalmak, telefon görüşme kayıtlarını ve kişileri kopyalamak gibi tehlikeli yetenekleri bulunuyor.

Android kullanıcıları tehlikede

Daam’ın dikkate değer özelliklerinden biri, kurbanın cihazında saklanan dosyaları şifrelemek için AES gibi gelişmiş şifreleme standartlarını kullanması. Şifreleme sonrasında depolama alanındaki diğer dosyaları silebilir ve geride yalnızca şifrelenmiş dosyaları ve “readme_now.txt” etiketli bir fidye notu bırakır.

Bu yeteneği sayesinde Daam’ın ayrıca fidye yazılımı gibi de çalışabildiğini söylemek gerekiyor. Şimdilik hangi uygulamalardan sızdığı belli değil, ancak üçüncü parti uygulamalar üzerinden cihazlara bulaştığı bildirildi.

YouTube video

Virüslü uygulamaları indirme olasılığını en aza indirmek için Google Play Store gibi resmi mağazaları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Öte yandan Google tarafından aylık sunulan güvenlik güncelleştirmelerini kurmayı ihmal etmemelisiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz