Tüm Android kullanıcıları tehlikede: Verileriniz gözetleniyor olabilir!

1

Siber güvenlik firması Citizen Lab tarafından yürütülen son araştırma, “Predator” ve “Alien” adlı Android malware yazılımlarının tehlikesini gözler önüne serdi. İsrailli bir şirket tarafından dağıtılan Predator; gazetecileri, politikacıları ve hatta Meta gibi bazı firmaların yöneticilerini gözetlerken yakalandı.

Android için yeni malware: Predator ve Alien nedir?

Alien, Predator isimli kötü amaçlı yazılımının indirme aracı olarak kullanılıyor. İlk olarak 2022 yılında Google tarafından tespit edilen bu araç, cihazları gözetlemek amacıyla Predator’u kullanıyor.

Predator’u diğer kötü amaçlı yazılımlardan ayıran özelliklerden biri, Android’de kullanıcı izinlerini yöneten SELinux güvenlik politikasını atlayabilmesi oldu. Alien, SELinux’un kısıtlamaları kaldırarak Predator’un cihazda rahatça gözetleme yapmasına kapı aralıyor.

Google müjdeyi verdi: Android oyunlarını Windows’ta oynayın!

Samsung, Huawei, Oppo ve Xiaomi cihazları için özel olarak tasarlanmış Alien; e-posta, mesajlaşma, sosyal medya ve tarayıcı uygulamalarından gelen verileri inceleyebiliyor. Ayrıca kurbanın rehber listesini de çıkararak arama geçmişini takip edebiliyor. Öte yandan medya klasörlerindeki ses, resim ve videoyu kapsayan özel dosyaları da listeleyebiliyor.

Citizen Lab tarafından yürütülen analize rağmen, Predator’un hala bazı tespit edilememiş noktaları bulunuyor. İlk tahminlere göre malware’deki bir modül, coğrafi konum takibi yapıyor. Ayrıca cihazın kamerasını kullanarak görüntü yakalıyor.

Daha önce Pegasus gibi gözetleme araçlarının birçok önemli kişiyi tehlikeye attığını gördük. Android için yeni Predator malware ise farklı adımları izleyerek benzer kişileri takip etmeye devam ediyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz