Devlet yetkilileri harekete geçti: Android’de cüzdan boşaltan yeni tehlike!

0

Android kullanıcıları yeni bir kötü amaçlı yazılım tehlikesiyle karşı karşıya. Asya bölgesinde binlerce cihazda görülen DogeRAT malware saldırısı, Android kullanıcılarının finansal bilgilerini ele geçiyor. Bu saldırı üzerinden bankacılık ve kripto cüzdanı hesap bilgileri çalınabiliyor. Peki DogeRAT Türkiye’de görüldü mü?

Android için DogeRAT malware nedir?

Hindistan Siber ve Bilgi Güvenlik tarafından yayınlanan yeni bir uyarı sonrasında Android kullanıcıları harekete geçti. Başta finansal bilgiler olmak üzere kişisel verileri çalmayı amaçlayan DogeRAT isimli malware bulundu.

Uyarıya göre DogeRAT; ChatGPT, YouTube ve Netflix gibi popüler uygulamaların taklitleriyle yayılıyor. Telefona bir kez yüklendiğinde ise kurbanın kişilerine, mesajlarına, fotoğraflarına, banka hesaplarına ve gizli verilerine tam yetkisiz erişim sağlıyor.

İlginizi Çekebilir – Android telefonlarda önceden yüklenmiş malware tehlikesi!

Bankacılık ve eğlence sektöründeki uygulamaların başlıca hedef olduğu ifade edildi. Kötü amaçlı yazılım, cihazlara sızdıktan sonra spam mesajlar göndermek, yetkisiz şekilde ödeme yapmak ve kamera uygulamasını kullanarak fotoğraf çekmek için kullanılabiliyor.

İlk uyarı Hindistan’dan gelmiş olsa da, kötü amaçlı yazılım kampanyasının Asya’daki birçok ülkede görüldüğü belirlendi. Bu da siber korsanların daha geniş çaplı hedeflere sahip olduğunu gösteriyor.

Hindistan Siber ve Bilgi Güvenlik tarafından yapılan uyarıda kullanıcıların yalnızca Google, Apple ve Windows mağazalarından uygulama indirmelerini tavsiye ediliyor. Ayrıca DogeRAT’ın Telegram gruplarından yayıldığına dikkat çekilerek, popüler mesajlaşma uygulamasında dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz