Google’dan yeni uyarı: Android’i bu açıklara karşı hemen güncelleyin!

1

Google, her ay Android kullanıcılarına yönelik güvenlik güncellemesi dağıtıyor. Üreticiler ile iş birliği yaparak yayınlanan bu güncellemelerin sonuncusu ise Ekim ayı için geldi. Android Ekim güvenlik güncellemesi ile birlikte 54 açığın giderildiği belirtildi. İşte detaylar.

Android Ekim güvenlik güncellemesi ile 54 açık kapatıldı

Google, Ekim için aylık Android güvenlik güncellemesini yayınladı. Yeni güncelleme özellikle CVE-2023-4863 ve CVE-2023-4211 olarak takip edilen iki açığın kapatılmasına odaklanıyor. CVE-2023-4863, Chrome, Firefox ve Microsoft Teams gibi uygulamalarda kullanılan libwebp kütüphanesini hedef alıyordu.

CVE-2023-4211 ise birçok Android cihazda kullanılan Arm Mali GPU sürücülerinin birden fazla sürümünü etkiliyordu. Yüzlerce Android modelini hedef alan bu açık, yerel saldırganların hassas verilere erişmesine veya bu verileri manipüle etmesine olanak sağlıyordu.

İlginizi Çekebilir – Google Play Store için son dakika güncellemesi! Nasıl indirilir?

Google, her iki güvenlik açığını da “hedefli istismar” kapsamında değerlendirdi. Ekim ayında toplamda 54 güvenlik açığının giderildiği ifade edildi.

Öte yandan bir süre önce Android’in uygulama sabitleme özelliğinde beklenmedik bir açık olduğu keşfedildi. NFC destekli bir cihazda, ekran kilitli olsa bile, tek dokunuşla Google Cüzdan’daki kredi kartı ayrıntılarının ortaya çıkabileceği belirtildi. Bu açık ise finansal bilgilerin açığa çıkmasına neden oluyor.

Android 10 veya daha eski sürümlerin Ekim güncellemesini almayacağını belirtelim. Bu da yüzlerce eski cihazın güvenlik tehlikeleriyle karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Güncelleme Pixel modelleri için sunulmuşken, diğer markalar ise önümüzdeki haftalarda dağıtıma açacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

  1. Samsung güncellemeyi verdide bizmi yüklemedik.,Samsung acil güncellemeleri,için bile 6 ay beklettigi oldu, bunlara hiç acele edipte vermez,

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz