Önüne geçilemiyor: Android’deki bu virüs 9 milyon cihaza bulaştı

0

Siber güvenlik şirketi Trend Micro, Android tabanlı cihazları hedefleyen bir siber suç örgütünün saldırılarını ortaya çıkardı. Grubun akıllı telefonlar, saatler, televizyonlar ve hatta IoT cihazları da dahil olmak üzere dünya çapında 8,9 milyondan fazla Android cihaza virüs bulaştırmayı başardığını söyledi. Guerilla isimli yeni malware, kullanıcıların kişisel verilerine yönelik önemli tehditler oluşturuyor.

Android kullanıcıları Guerilla malware’e karşı nasıl korunmalı?

Araştırmacılar tarafından hazırlanan rapora göre Guerilla, virüslü cihazları mobil proxy’lere dönüştürüyor. Bu sayede hackerlar SMS ve mesajlaşma uygulamalarındaki verileri çalabiliyor. Öte yandan bilgisayar korsanlarının reklam dolandırıcılığı yoluyla gelir elde ettiği de bildirildi.

Kötü amaçlı yazılımın birden fazla şekilde cihazlara sızabildiği belirtildi. Bunlar arasında tek seferlik şifreleri ele geçirme, mesajlaşma hizmetlerini kesintiye uğratma ve çeşitli uygulamalara sızma yer alıyor. Şimdiye kadar 8,9 milyona yakın cihazda Guerilla malware’in görüldüğünü hatırlatalım.

Android telefonlarda önceden yüklenmiş malware tehlikesi

Trend Micro, kötü amaçlı yazılımın başlıca Asya ve Doğu Avrupa’da görüldüğünü ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca virüslü cihazlara bağlı cihazların da tehlikede olabileceğini söyledi. Bu konuda özellikle Bluetooth ve Wi-Fi aracılığıyla bağlanılan Android Auto’ya kadar uzanabileceğini aktardılar.

Siber saldırganlar, büyük veri alanına girerek çalınan verilerden daha fazla para kazanmayı hedefliyor. Kötü amaçlı yazılımın birden fazla cihaza bulaşma ve popüler uygulamaları da tehlikeye atma potansiyeline sahip olduğunu belirtelim.

Şirketin açıklamasına göre kullanıcılar, sideloading (APK) yüklemeye karşı dikkatli olmalı. Ayrıca cihazlarını ve verilerini güvence altına almak için şifrelerini değiştirmeli.

Peki siz Guerilla malware hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz