Devlet yetkilileri uyardı: Bu Android sürümlerinde güvenlik açığı var!

0

Hindistan’ın siber güvenlik kurumu CERT-In, Android’deki birden fazla güvenlik açığı için “yüksek önem dereceli” bir uyarı yayınladı. Bilgisayar korsanları tarafından istismar edilebilecek açıklar, hassas kullanıcı verilerinin çalınmasına yol açabiliyor. Daha da kötüsü, Android 13’ten Android 10’a kadar birçok versiyonu etkiliyor.

Android 10, 11, 12, 12L ve 13 için 44 güvenlik açığı bulundu

Hindistan’dan gelen uyarı Android 10, 11, 12, 12L ve 13 dahil olmak üzere çeşitli versiyonlar için yapıldı. Açıklamaya göre kusurlar; Framework, Runtime, System, Kernel, Media gibi temel Android bileşenlerindeki hatalardan kaynaklanıyor. Bundan dolayı da Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi popüler akıllı telefon markalarını etkiliyor.

android güvenlik açığı

CVE-2020-29374’ten CVE-2023-22666’ya kadar adlandırılan güvenlik açıkları, Android cihazlarını savunmasız bırakıyor. CERT-In, 44 kusurdan 25’ini kritik önemde olarak sınıflandırdı. Buna göre hackerlar, hassas bilgileri ele geçirebilir ve uzaktan kod yürütebilir.

İlginizi Çekebilir – güvenlik ve performans için Xiaomi güncellemesini kurun

Google tarafından paylaşılan Android için Ağustos güvenlik paketinde bu kusurlar için düzeltmeler yayınlandı. Bu yüzden kullanıcıların cihazlarını mümkün olan en kısa sürede güncellemeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca güvenlik düzeltmesi için otomatik güncellemenin etkinleştirmeyi unutmayın.

Öte yandan Google, Android 13 ile PIN kilidini gizlemeye başladı. Bu, etrafınızdaki kişilerin PIN anahtarınızı görmesini engelleyecek. Gelişmiş PIN gizliliği anahtarı isimli yeniliği Ayarlar > Güvenlik ve Gizlilik > Cihaz Kilidi > Gear yolundan açabilirsiniz.

Peki sizler Android güvenlik açığı tehlikesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz