Google’dan yeni uyarı: Android’in son güncellemesini yüklemezseniz…

0

Google, Eylül 2023 için Android güvenlik güncellemesi paketini yayınlandı. Yazılım devi, bilgisayar korsanları tarafından aktif olarak istismar edilen bir zero-day dahil olmak üzere toplam 33 güvenlik açığını giderdi.

Android için Eylül güvenlik güncellemesi ile 33 açık giderildi

CVE-2023-35674 koduyla takip edilen kritik önem derecesine sahip zero-day hatası, saldırganların herhangi bir izne veya kullanıcı etkileşimine ihtiyaç duymadan cihazda ayrıcalıklar elde etmesini sağlıyordu. Android’in çekirdek kodu üzerinden yürütülen ayrıcalık sayesinde bilgileriniz ve hesaplarınız tehlikede olabilir.

Android güvenlik güncellemesi

Google, Eylül paketiyle ilgili yaptığı açıklamada CVE-2023-35674 ile belirli kullanıcıların istismar altında olabileceğine dair göstergeler olduğunu söyledi. Bu yüzden Android kullanıcılarını, cihazları mümkün olan en kısa sürede güncellemeye çağırdı.

İlginizi Çekebilir – Devlet yetkilileri uyardı: Bu Android sürümlerinde güvenlik açığı var!

Zero-day açığına ek olarak, Eylül güncellemesi Android’deki üç kritik uzaktan kod çalıştırma hatasını da gideriyor. Ayrıca Qualcomm Snapdragon işlemcilerinde 5G modemlerinde görülen bir kritik hatayı düzeltiyor.

Bu güvenlik açıklarından herhangi birinin hackerlar tarafından kullanılması, saldırganların cihazda uzaktan kötü amaçlı kod çalıştırmasına olanak sağlayabilir. Bu da izniniz olmadan cihazda erişim kazanabilecekleri anlamına geliyor.

Google, Eylül 2023 için iki güvenlik paketi yayınlandı. Şu anda güncellemeler Android 11, 12 ve 13 sürümleri için dağıtıma çıkmış durumda. Telefonunuzun markasına bağlı olarak, yakın zamanda indirebilirsiniz. Ancak Android 10 veya daha eski sürümlere sahip kullanıcıların özel ROM yüklemesi veya Android’lerini yükseltmesi tavsiye ediliyor.

Peki siz Android için Eylül güvenlik güncellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz