Android’de yeni mağaza: Microsoft, Google Play’e rakip olacak!

0

Microsoft, Xbox ile oyun endüstrisindeki pazar payını büyütmek istiyor. Activision-Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almak isteyen Microsoft’un, eş zamanlı olarak Android ve iOS için yeni bir mağaza üzerinde çalıştığı bildirildi. Peki Xbox mobil oyun mağazası ne işe yarayacak? İşte detaylar.

Android için Xbox oyun mağazası nasıl olacak?

Financial Times’ta yer alan rapora göre Microsoft, Xbox’a özel bir oyun mağazası geliştirmeye başladı. Xbox Gaming Yöneticisi Phil Spencer, 2024’te yürürlüğe girecek olan AB’nin Dijital Pazar Yasası sayesinde Android ve iOS’ta üçüncül mağazalara izin verileceğine inanıyor. Bu, Microsoft’un kendi oyun mağazasını Android ve iOS’a yerleştirmesine kapı aralayacak.

Activision-Blizzard satın alımıyla birlikte sunulması planlanan yeni Xbox oyun mağazasının nasıl çalışacağı şimdilik belirsiz. Ancak Spencer açıklamasında, “Amacımız, üçüncü taraf ortaklarımızdan gelen içeriği, insanların oynamak istediği herhangi bir ekrana sağlamaktır” ifadelerini kullandı. Fakat şirketin şu anda bunu mobil cihazlarda yapamayacağını belirtti. Xbox oyun mağazası mobil cihazlar için çözüm olabilir.

Activision Blizzard’ın satın alınma teklifi ABD, Avrupa ve Birleşik Krallık’taki rekabet kurumlarında endişelere yol açtı. Rekabet kurumları, Microsoft’un Call of Duty’nin haklarını satın almasıyla rekabet baltalanacağını düşünüyor. Aynı zamanda PlayStation’ın geliştiricisi olan Sony de bu satın alıma karşı çıkıyor.

Geçen ay Avrupa Birliği, Microsoft’un satın alımının, oyun pazarındaki rekabete zarar vereceğini ifade eden bir antitröst yayınladı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ise satın almayı engellemek için Microsoft’a dava açtı. Buna karşılık Spencer, satın almanın, Google Play ve App Store’a karşı rekabeti artıracağına inanıyor.

Peki siz Android için Xbox oyun mağazası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz