Sahte bankacılık uygulamasına dikkat! İşte hackerların akıl almaz oyunu

0

Güvenlik araştırmacıları, oldukça kötü şöhretli bir Android malware tehlikesinin yeniden gün yüzüne çıktığını bildirdi. Fake Calls (Sahte Aramalar) isimli malware, başlıca kullanıcıların bankacılık bilgilerini hedefliyor. Sahte bir bankacılık uygulaması üzerinden saldıran hackerlar, aynı zamanda bankanın numarasını taklit ederek kullanıcının tüm müşteri bilgilerine ulaşabiliyor.

Android için sahte bankacılık uygulaması yeniden doğdu

Android kötü amaçlı yazılımı olan Fake Calls, cihazda gizlenebilen yeni teknikleriyle geri dönmüş gibi görünüyor. Check Point Research raporuna göre, malware’in yeni sürümü, kendisini sistem uygulaması olarak gizleyebiliyor. Ücretsiz mobil veri veya konuşma vaat eden uygulamalar aracılığıyla yayılıyor ve sahte telefon görüşmeleriyle hassas verileri çalıyor.

Kötü amaçlı yazılım, kullanıcının bilgisi olmadan özel tarifeli numaralara arama başlatarak ücretlendirmeye yol açıyor. Ayrıca cihazın ana ekranında sahte uygulama simgeleri oluşturarak varlığını gizleyebiliyor. Bir Android kullanıcısının şüpheli etkinliği takip eden güvenlik araştırmacıları; bu virüsün hassas verileri çalma, video kaydetme ve cihazın kamerasını ele geçirme gibi yeteneklere sahip olduğunu söyledi.

Milyonlar tehlikede: Google Play’deki sahte WhatsApp’a dikkat!

Hazırlanan rapora göre Fake Calls, ilk olarak bankacılık uygulamasını taklit ederek cihazlara sızıyor. Ardından müşterilere gerçek gibi görünen teklifler, krediler veya avantajlar sunuyor. Bankanın resmi telefon numarasını aradığını zanneden müşteriler ise bilgilerini telefonun diğer ucundaki hackerlara veriyor.

İlk olarak 2016 yılında Güney Kore’de ortaya çıkan bu malware, 2020 yılına kadar 600 milyon dolardan fazla para kaçırmayı başardı. Ayrıca yeni sürümünün diğer ülkelerdeki bankaları hedeflemek için geliştirildiği ve çok daha başarılı olduğu ifade edildi.

Android kullanıcıları, bu tür dolandırıcılıklardan korunmak için yalnızca Google Play Store gibi güvenilir kaynaklardan uygulama indirmeli. Ayrıca telefona son güvenlik güncellemesini yüklemeli.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz