Apple, kendi uygulamalarını kopyalayan Android’e acımıyor!

0

Apple, Android cihazların iMessage kullanmasına izin veren uygulamalara karşı harekete geçti. Bir süre önce iMessage ile sohbet etmenize imkan tanıyan Nothing Chat’in gizlilik ihlaline yol açtığı belirtilmişti. Şimdi de Beeper Mini isimli uygulamanın iMessage’ı tehlikeye attığı aktarıldı.

Android’e iMessage’ı getiren Beeper Mini ve Sunbird kapatıldı

iMessage; iPhone, iPad ve Mac için varsayılan olarak sunulan bir mesajlaşma hizmeti. Uzun zamandır yalnızca Apple’ın cihazlarında kullanılabiliyor. Ancak bazı geliştiriciler, Android ile iMessage ağına bağlanmanızı sağlayan bazı uygulamalar geliştirdi.

Bunu sağlayan en son uygulama Beeper Mini oldu. Ancak Apple, “sahte kimlik bilgilerinden yararlanan” ve güvenlik riskleri oluşturan teknikleri engellemek için bu uygulamalara karşı adım attığını açıkladı. Bu kapsamda Beeper Mini ve diğer benzer uygulamalar Android kullanıcılarında çalışmayı durdurdu.

İlginizi Çekebilir – Şeffaf tasarımlı Nothing Phone 3 fiyatı ve çıkış tarihi sızdırıldı!

Konuyla ilgili konuşan geliştirici Eric Migicovsky ise Apple’ın engellemelerini aşmak için çalıştığını söyledi. Ancak şirketln, kendi ağlarına ve hizmetlerine erişimi kontrol ettiğini de kabul etti. Daha önce Sunbird gibi iMessage’ı Android’e getiren projelerin de kapatıldığını hatırlatalım.

Apple, iMessage’ı rakip platformlara açma yönündeki baskılara yıllardır direniyor. Başta AB olmak üzere, düzenleyici kurumlar bu durumun rekabeti öldürdüğüne inanıyor. Ayrıca uygulamanın, çocuklarını Android’e geçirmeyi düşünen aileler için engel olarak görüyor.

Apple, önümüzdeki yıldan itibaren Android ile RCS mesajlaşma standardını desteklemeyi planlasa da, iMessage hizmetini diğer cihazlara açmaya hazır görünmüyor. Beeper Mini’nin kaldırılması da Apple’ın iOS ekosistemindeki kontrolünün altını çiziyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz