Android’de yıllardır olan iOS 17 özellikleri!

0

iOS 17’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, kullanıcı deneyimini geliştirecek birçok yeni özellik duyurdu. Ancak bu özelliklerden bazılarının yıllardır Android’de olduğunu belirtmek gerekiyor. WWDC 2023 kapsamında görücüye çıkacak iOS 17, Eylül ayında belirli iPhone modelleri için kullanılabilir olacak. İşte Android cihazlarında olan iOS 17 özellikleri

Android cihazlarda olan iOS 17 özellikleri

Standby (Bekleme) Modu

iOS 17’deki dikkat çeken ilk yenilik, Standby modu oldu. Bu, iPhone’u baş ucu saati gibi kullanmayı mümkün kılacak. Ayrıca telefonu yatay olarak bıraktığınızda iOS widget’larına erişim sağlayacak. Google da Pixel modellerinde benzer bir özelliği bir süredir test ediyor.

Kullanıcılar, Pixel’i kablosuz şarj standına yerleştirerek Google Fotoğraflar’a, medya oynatıcıya, ev otomasyonu kontrollerine ve Google Asistan kısayoluna erişebiliyor. Birebir aynı olmasa da, benzer noktalara sahip olduğunu belirtelim.

Okuyun – Android ekran kapanma süresi nasıl ayarlanır?

Apple Haritalar için çevrimdışı harita

iOS 17, Apple Haritalar’da çevrimdışı kullanım için harita indirme özelliğini sunacak. Google Haritalar ise bu desteğe 2012’den beri erişime açmış durumda. Yani Android kullanıcıları, yıllardır haritaları indirerek internet bağlantısı olmadan gezinebiliyor.

Bu özellik, ağ bağlantısının zayıf olduğu bölgelerde özellikle tercih ediliyor. Apple ayrıca tahmini varış saatlerini göstererek yenilikçi bir yaklaşımı benimsiyor.

Canlı Sesli Mesaj

iOS 17’deki Canlı Sesli Mesaj özelliği, sesli mesajların gerçek zamanlı yazılı halini gösterecek. Böylece aramayı açmadan yanıtlayıp yanıtlamamaya karar verebileceksiniz. Ancak Google, 2019’dan bu yana Pixel modellerinde “Arama Filtreleme” isimli bir özelliğe sahip.

Arama Filtreleme sayesinde bazı işlerinizi Google Asistan’a yaptırabiliyorsunuz. Yani Asistan; kullanıcı yerine yanıt veriyor, arayanın kimliğini istiyor ve yanıtın bir metnini sunarak kullanıcının arama öncesinde bilgi almasını kolaylaştırıyor.

Facetime Sesli ve Görüntülü Mesajlar

iOS 17 ile birlikte Facetime’da sesli veya görüntülü mesaj bırakmak mümkün olacak. Bu özellik aslında şu anda aktif olmayan Google Duo’da yer alıyordu. Android kullanıcıları, bir görüntülü aramaya cevap veremediği durumlarda Duo üzerinden 30 saniyelik video mesajları bırakabiliyordu.

YouTube video

iOS 17 ile ilgili tüm yenilikleri öğrenmek için ShiftDelete.Net’teki yazımıza göz atabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz