Android kullanım oranları belli oldu! Birinci şaşırtıyor

0

Android üreticileri, son işletim sistemi sürümlerini geç dağıtmasıyla uzun süredir eleştiriliyor. Bu, başlıca kullanıcıların yeni özellikleri test etmesine engel oluyor. Google, Nisan ayına ilişkin Android kullanım oranları tablosunu paylaştı. Android 13‘ün kullanımı Ocak’a kıyasla iki kattan fazla artmış olsa da, birinci sıradaki sürüm şaşırtıyor.

En fazla kullanılan Android hangisi?

Google, geçmiş yıllarda Android kullanım oranları için aylık istatistikler yayınlardı. Ancak son aylarda bundan vazgeçerek dönemlik analizler paylaşmaya başladı. Buna göre, Mart ayının kullanımları belli oldu. Android 13, yüzde 12.1 ile kullanım oranını ikiye katlamış durumda.

Android Studio aracılığıyla dağıtılan yeni rakamlar, Android 13’ün hem iyi hem de kötü haberlere sahip olduğunu gösterdi. Kullanım oranı iki kat artmış olsa da, neredeyse sekiz aydır dağıtımda olduğunu unutmamak gerekiyor.

Android 14’ün ilk beta sürümü yayınlandı! İşte yeni özellikler

Android 12’nin piyasaya sürülmesiyle karşılaştırıldığında, Android 13 için durum daha da kötü. Android 12, piyasaya sürülmesinden neredeyse bir yıl sonra yüzde 13,3’lük bir pazar payına sahip olmuştu.

  1. Android 11 – yüzde 23.5
  2. Android 10 – yüzde 18.5
  3. Android 12 – yüzde 16.5
  4. Android 9 – yüzde 12.3
  5. Android 13 – yüzde 12.1

Samsung, son yıllarda güncelleme politikasında kritik değişikliklere gitti. Öte yandan Oppo, OnePlus ve Realme gibi Çinli şirketler de güncelleme sunmakta hızlı davranıyor. Bu çabalara rağmen Android’in en çok kullanılan sürümü, 2020 yılında piyasaya sürülen yüzde 23,5 pazar payı ile Android 11 oldu.

YouTube video

Kullanıcılar hem yeni özellikler hem de güvenlik güncellemeleri için yeni Android sürümlerini tercih ediyor. Bundan dolayı Google ve üretici firmaların güncellemelere öncelik vermesi önemli.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz