Bu özelliği duyunca Chrome yerine Firefox kullanmak isteyeceksiniz!

0

Mozilla, bu yıl içinde Android için Firefox uygulamasında uzantı desteği sunacağını açıkladı. Şirket tarafından paylaşılan blog yazısında, Firefox’un açık bir uzantı ekosistemini destekleyen “tek büyük Android tarayıcısı” olacağı iddia edildi.

Firefox Android uygulamasına uzantı müjdesi

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Android için Firefox’ta bazı popüler uzantılar destekleniyordu. Ancak Mozilla, Android telefonlardaki Firefox’u masaüstü sürümüyle aynı seviyeye getireceğini açıkladı. Böylece açık web uzantı ekosistemi, Android uygulamasında da kullanılabilir olacak.

Süreci başlatmaya yardımcı olmak için Mozilla, Firefox uzantılarının geliştiricilerinden, masaüstü eklentilerini mobile optimize etmelerini istiyor. Şirket, geliştiricilerin geçişi mümkün olduğunca sorunsuz hale getirmelerine yardımcı olmak için kılavuzlar, kaynaklar ve topluluk etkinlikler sağlamayı da vadediyor.

İlginizi Çekebilir – Google Chrome’da güncelleme var hatası ortaya çıktı!

“Mobil tarayıcı alanında ortaya çıkarılabilecek çok fazla potansiyel var. Mozilla, geliştiricilere elimizden gelen en iyi desteği sağlayarak modern mobil web uzantıları oluşturmaları için gerekli donanıma ve güce sahip olmalarını sağlamak istiyor” ifadesi kullanıldı.

Geliştiriciler, Mozilla’nın derlemelerini kullanarak Android için Firefox uzantılarını test etmeye başlayabilir. Kullanıcılar da geliştiricilerin masaüstü sürümlerini optimize etmesiyle birlikte bu uzantıları Android’de kullanmaya başlayabilecek.

Açık uzantı ekosistemi için kesin bir güncelleme tarihi belirlenmemiş olsa da, Mozilla, desteğin 2023’ün sonuna kadar sunulacağını ifade etti. Daha fazla detayın önümüzdeki ay açıklanması ve geliştiricilerin de uzantılarını mobile taşıması bekleniyor.

Siz bu güncellemelerle ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz