Android’de yeni tehlike: Bu bankacılık virüsü Türkiye’yi hedef aldı

0

Android kullanıcılarını hedefleyen yeni bir bankacılık truva atı ortaya çıktı. Nexus isimli yeni tehlike, 400’den fazla finsanl uygulamada sızmayı başardı. Türkiye’deki kullanıcıları hedef alan yeni truva atı; bankacılık uygulamalarından müşteri bilgilerini, kripto para uygulamalarından ise hesapları çalabiliyor.

400’den fazla uygulamada görülen Nexus truva atı nedir?

Siber güvenlik firması Cleafy tarafından yayınlanan rapora göre, siber suç dünyasında “Nexus” adlı yeni bir Android bankacılık truva atı ortaya çıktı. Yaklaşık 450 finansal ve bankacılık uygulamasını hedeflediği bildirildi. Kötü amaçlı yazılım, henüz geliştirilmesinin ilk aşamalarında. Ancak kimlik bilgilerini çalmak ve SMS mesajlarını ele geçirmek gibi bankacılık portallarına saldırılar gerçekleştiriyor.

Saldırı yapmak isteyenlere aylık 3000 dolar karşılığında sunulan Nexus, ilk olarak bu ayın başlarında görüldü. Güvenlik araştırmacısı Rohit Bansal, Nexus enfeksiyonlarının çoğunun Türkiye’de rapor edildiğini doğruladı. Buna ek olarak Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan gibi ülkelerde faaliyette olduğu bildirildi.

Popüler kripto Solana, kendi telefonunu çıkarıyor! İşte tarih

Araştırmacılar, Nexus’un yapabildiği şeyler arasında SMS mesajlarını kaldırma, 2FA çalma modülünü etkinleştirme ve kendini güncelleme yeteneği yer aldığını keşfetti. Müşterilerine hazır altyapı sağlayarak suçluların kötü amaçlı yazılımlarından daha verimli şekilde para kazanmalarına olanak tanıyor.

Araştırmacılar, Windows bilgisayarlarda popüler olan “BlackGuard“ın güncellenmiş bir sürümü olarak ortaya çıktığını düşünüyor. Bundan dolayı tüm finansal uygulamalarını güncellemenizi ve hesap şifrelerinizi değiştirmenizi öneriyoruz. Ayrıca Google Play harici bir mağazadan da uygulama yüklememelisiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz