Android numara engelleme nasıl yapılır?

0

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden bu yana istenmeyen aramalar da can sıkıcı bir hal almaya başladı. Dolandırıcılıktan reklam amaçlı aramalara kadar gün içerisinde birçok numara tarafından rahatsız ediliyor olabilirsiniz. Ayrıca sizi aramasını istemediğiniz bir kişinin numarasını da engellemek isteyebilirsiniz. Peki Android telefonlarda numara engelleme nasıl yapılır?

Android telefonlarda numara engelleme yolları

Google, Android işletim sisteminde istenmeyen aramaları veya SMS’leri almanızı doğrudan engelleyeni bir özelliğe sahip. Android’deki varsayılan Telefon uygulamasını kullanarak istemediğiniz numaraları engelleyebilirsiniz. Ayrıca daha kapsamlı engellemeler için bazı uygulamalar da kullanabilirsiniz.

Telefon uygulamasından engelleme

Android’deki Telefon uygulaması, belirli numaraları doğrudan engellemenize olanak tanıyor. Şüphelendiğiniz telefonlardan arama veya mesaj almak istemiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Adım 1: Telefon uygulamasını açın.
 • Adım 2: Engellemek istediğiniz telefon numarasına basılı tutun.
 • Adım 5: Açılan menüden Engelle butonuna basın.

Alternatif olarak Rehber üzerinden de istediğiniz numarayı bloklayabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı birkaç adımda anlattık:

 • Adım 1: Telefon uygulamasını açın.
 • Adım 2: Kişiler sekmesine dokunun.
 • Adım 3: Engellemek istediğiniz kişiyi bulun. Ayrıntıları açmak için kişinin üzerine dokunun.
 • Adım 4: Sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun.
 • Adım 5: Numaraları engelle öğesini seçin.
 • Adım 6: Engellemek istediğiniz numaraları seçin ve Engelle’ye basın.

İlginizi Çekebilir – Android telefona uygulama indirme nasıl yapılır?

Üçüncü taraf uygulamalar ile engelleme

Android’deki Telefon veya Rehber uygulaması aracılığıyla istediğiniz numarayı engelleyebilirsiniz. Ancak Google Play Store’da bunun için daha gelişmiş destekler sağlayan uygulamalar bulunuyor.

Bunlar arasında Mr. Number, Call Blocker ve Calls Blacklist yer alıyor. Bu uygulamalar ile numaraları belirli saat aralıklarında engelleyebilir veya bir defadan fazla aramasının önüne geçebilirsiniz.

Android engellenen numaraları nasıl görebilirim?

Engellenen numaralar listesi, size kimlerin ulaşabileceğini kontrol etmenize fırsat veriyor. Belirli numaralardan gelen istenmeyen aramaları ve mesajları durdurmak için kullanabilirsiniz.

Ancak engellediğiniz numaraları zaman zaman kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca daha önceden blokladığınız numaraların engelini kaldırabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edin:

 • Adım 1: Telefon uygulamasını açın.
 • Adım 2: Ayarlar > Engellenen numaralar yolunu izleyin.
 • Adım 2: Bir kişinin engelini kaldırmak için yanındaki kırmızı eksi simgesine dokunun.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz