İmzalar atıldı: Android’de bu uygulamalar yasaklanacak!

0

Android telefon üreticilerinin uzun yıllardır uyguladığı bir politika yakında yasaklanabilir. Önceden yüklenmiş uygulamalar yeni bir hükümet kararıyla askıya alınıyor. Buna göre, üçüncü taraf veya üreticinin kendi uygulamaları akıllı telefona yüklü olarak gelmeyecek. Peki bu karar Türkiye’de uygulanabilir mi? İşte detaylar.

Akıllı telefonlara önceden uygulama yüklemek tarih oluyor

Hindistan hükümeti, akıllı telefon markalarının önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırma seçeneği sunmasını gerektiren yeni bir plan üzerinde çalışıyor. “Bloatware” olarak bilinen önceden yüklenmiş uygulamalara yönelik bu önlem, casusluk ve kullanıcı verilerinin kötüye kullanılmasıyla ilgili endişeler nedeniyle gündeme geldi.

Yeni kurala göre Hindistan Standartlar Bürosu (BIS) tarafından yetkilendirilen bir laboratuvar, akıllı telefon modellerini kontrol edecek. Böylece kullanıcıların önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırmasına izin veren bir seçenek olup olmadığı kontrol edilecek. Yeni kuralın yürürlüğe girmesinden sonra akıllı telefon markalarına bir yıl süre verilecek.

Reuters’la konuşan bir yetkiliye göre, önceden yüklenmiş uygulamalar ulusal güvenlik tehdidi oluşturuyor. Yetkili açıklamasında, “Önceden yüklenmiş uygulamalar güvenlik noktası yaratabilir. Çin dahil hiçbir yabancı ulusun bundan yararlanmamasını sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin, teklifi Hindistan’ın en büyük akıllı telefon markaları olan Xiaomi, Samsung, Apple ve Vivo dahil olmak üzere büyük akıllı telefon üreticileriyle tartıştığı bildirildi. Bu karar şimdilik sadece Hindistan pazarındaki modelleri etkileyecek olsa da, Türkiye dahil diğer ülkelerin bu adımı takip etmesi olası görünüyor.

YouTube video

Şu anda, ister Android ister iPhone olsun, çoğu akıllı telefon kendi üçüncü taraf uygulamalarıyla birlikte sunuluyor. iOS’ta çoğu yerel uygulamayı kaldırmak mümkün olsa da; Android’de Gmail ve Chrome gibi Google uygulamalarının “resmi yollardan” kaldırılması mümkün değil.

Samsung ve Xiaomi gibi markalar ise Google uygulamalarına ek olarak Kamera, Tarayıcı ve TikTok gibi bazı anlaşmalı uygulamaları telefonla sunuyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz