Milyonlar tehlikede: Google Play’deki sahte WhatsApp’a dikkat!

0

Bilgisayar korsanları, popüler uygulamalar üzerinden Android kullanıcılarını hedef almaya devam ediyor. Güvenlik araştırmacıları tarafından hazırlanan yeni rapor, Telegram ve WhatsApp benzeri uygulamaların Android cihazlara trojan bulaştırdığını ortaya koydu. Android ve Windows kullanıcılarına yönelik yeni uyarı korkutuyor.

Sahte WhatsApp ve Telegram uygulaması ile kripto para çalıyorlar

ESET Security araştırmacıları, WhatsApp ve Telegram kullanıcılarını hedef alan kötü amaçlı bir yazılımı tespit etti. Kripto para cüzdanlarının peşinde olan bilgisayar korsanları, sahte WhatsApp ve Telegram uygulamalarıyla dijital cüzdanlara erişmeye çalışıyor. Kötü amaçlı yazılımının Google Play Store’daki ilk örneği 2019’da görüldü. Ancak araştırma, ilk kez Android’deki uygulamalara kadar uzandığını söylüyor.

Araştırmacıların raporuna göre kötü amaçlı yazılım, kurbanın WhatsApp ve Telegram’daki mesajlarını takip ediyor. Bu sayede kullanıcının mesaj yoluyla gönderdiği veya aldığı kripto para cüzdanı adreslerini istedikleri cüzdan adresiyle değiştirebiliyor.

Saldırılar, özellikle kripto para sektöründe yeni olan Android kullanıcılarını hedef alıyor. İnternet üzerinden araştırma yapan yeni yatırımcılar; sahte YouTube kanallarına, Telegram veya WhatsApp uygulamalarına yönlendiriliyor. Bu uygulamalar ise cihazlarda depolanan ekran görüntülerinden metinleri tanımak için optik karakter tanıma (OCR) kullanıyor.

Trojan yazılımın, Telegram veya WhatsApp sohbetlerini takip edebildiği ve kullanıcı adı, grup veya kanal adıyla birlikte mesajın tamamını sızdırdığı aktarıldı.

Bu tehlikenin Çin gibi başlıca WhatsApp ve Telegram’ın yasaklı olduğu ülkelerdeki kullanıcıları hedef aldığı bildirildi. Ancak Google Play’deki uygulamalar yüzünden Türkiye’deki kullanıcıların da tehlikede olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu yüzden resmi uygulamaları kullanmanızı ve APK yüklememenizi öneriyoruz.

Peki siz sahte WhatsApp uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz