WhatsApp, Telegram verilerini çalan sahte sohbet uygulamalarına dikkat!

0

Android kullanıcılarını hedef alan yeni bir tehlike ortaya çıktı. Özellikle WhatsApp ve Telegram gibi popüler mesajlaşma uygulamalarından veri çalmak üzere geliştirilmiş “sahte ama güvenli” sohbet uygulamaları büyük endişe yarattı. “Safe Chat” (Güvenli Sohbet) olarak dağıtılan kötü amaçlı yazılım ile sohbet verileriniz açığa çıkabilir.

“Sahte ama Güvenli” WhatsApp ile sohbetlerinizi tehlikeye atmayın

Siber güvenlik araştırmacıları, Android için yeni bir kötü amaçlı yazılım türünü ortaya çıkardı. Virüs bulaşmış cihazlara “Safe Chat” adıyla dağıtılan bu yazılım, kendisini bir sohbet uygulaması olarak gizliyor. Ancak konum, kişiler, mesajlar, arama kayıtları gibi hassas verilere erişmesini sağlayan izinler talep ediyor.

Siber güvenlik firması Cyfirma tarafından yapılan analize göre, Safe Chat muhtemelen daha önce WhatsApp, Signal ve Telegram gibi uygulamalardan özel verileri hedef almak için kullanılan “Coverlm” kötü amaçlı yazılım ailesinin bir çeşidi.

WhatsApp’ta küçük ama önemli bir tasarım değişikliği!

Safe Chat, “güvenli” WhatsApp olduğunu iddia ederek kullanıcıdan arka plan ve erişilebilirlik etkinliğine izin vermesini, pil optimizasyonlarını göz ardı etmesini isteyen açılır mesajlar gönderiyor. Bu izinler ise virüs bulaşmış cihaza erişim ve kullanıcının tuş vuruşlarını dinleme gibi bilgileri sağlıyor.

Google, “Safe Chat” içeren uygulamaları Play Store’dan kaldırdığını açıkladı, ancak kötü amaçlı yazılımın üçüncü parti mağazalarda yayılmaya devam ediyor. Kullanıcıların uygulama izinlerini verirken çok seçici olmaları gerektiği belirtildi. Ayrıca bu tür kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı korunmak için bilinmeyen uygulama yükleme konusunda dikkatli olmaları tavsiye ediliyor.

Bu saldırıda kullanılan teknikler, Hindistan hükümeti destekli bir hacker grubunun önceki çalışmalarına benziyor. Bu durum ise Safe Chat’i geliştiren ekibin, Hindistan hükümetiyle bağlantılı olduğunun düşünülmesine yol açtı. Bu sahte WhatsApp tehlikesinin henüz Türkiye’de görülmediğini belirtelim.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz