Android’de yeni tehlike! Bu virüs 12 milyon kullanıcıya bulaştı

0

Android kullanıcıları, SpyLoan olarak adlandıran ve hızla büyüyen bir tehdit konusunda uyarılıyor. ESET’in siber güvenlik araştırmacılarına göre, finans uygulamalarını hedef alan bu virüs onlarca yazılımda görüldü. Yalnızca bu yıl Google Play’de 12 milyondan fazla kez indirilmesiyle de merak uyandırdı.

Android için SpyLoan virüsü tehlikeli mi?

Tehdit aktörlerinin Google Play’den 12 milyon kişiye ulaştığı bildirildi. Ancak gerçek rakamın, uygulamaların üçüncü taraf mağazalardan dağıtıldığı ihtimaliyle çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.

SpyLoan uygulamaları yüklendikten sonra, virüs bulaşmış cihazlardan çeşitli hassas verileri çalabiliyor. Araştırmacılar bu uygulamaların rehber, arama kayıtları, konum verileri, kısa mesajlar ve fotoğraflara erişebildiğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir – Android’de böylesi görülmedi! Bankacılık uygulamalarınız tehlikede

Uygulamaların başlıca sahte finansal hizmetlerden oluştuğu belirtildi. SpyLoan yüklü uygulamalar, yasal finansal hizmetler gibi davranarak kullanıcılara hızlı krediler sağladığını iddia ediyor. Ardından kullanıcılar, yüksek faizli kredi ödemelerini kabul etmeleri için kandırılıyor. Ödemeyi reddedenler ise tehdit aktörleri tarafından şantaja uğruyor.

Google bu yıl içinde SpyLoan uygulamalarından 17’sini kaldırdığını ifade etti, ancak dolandırıcılık dağıtımları devam ediyor. 2023 yılı boyunca SpyLoan tehdidinin Meksika’dan Yunanistan’a kadar birçok ülkede görüldüğü bildirildi.

Uzmanlar, kullanıcıları çok fazla izin isteyen uygulamalara karşı uyarıyor. Aynı zamanda kredi ve finans uygulamalarını indirirken de iki defa kontrol etmeye çağırıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz