Kullanıcılar tehlikede: Android için “virüs istilası” başladı!

0

Siber güvenlik uzmanları, Android platformunda giderek yaygınlaşan casus yazılım uygulamaları konusunda bir uyarı yayınladı. Bu uygulamalar, Android cihazlara virüs bulaştırarak hassas bilgileri çalmak üzere tasarlanıyor. Peki Android sahipleri yeni “virüs istilasına” karşı ne yapabilir?

Android için SpyLoad virüs içeren uygulama sayısı neredeyse iki katına çıktı

Konuyla ilgili olarak son raporunda ESET, SpyLoan uygulamalarının sayısının yüzde 88 oranında arttığını söyledi. Bunun da Android için casus yazılım kategorisinde yüzde 19’luk bir büyümeye ve Android tehdit tespitlerinde ise yüzde 20’lik bir artışa yol açtığını bildirdi.

Şirketin açıklamasına göre SpyLoan, resmi hizmet gibi görünen sahte bir kredi uygulamasıdır. Uygulama kullanıcılara fonlara hızlı ve kolay erişim vadediyor. Ancak gerçek amacı ise kullanıcıları dolandırmak ve kişisel ve finansal bilgilerini ele geçirmek. Bir kullanıcı kredi başvurusunda bulunmasa veya kredi almasa bile, uygulama kişisel bilgileri istiyor.

Virüslü Android uygulamaları ile 220 bin dolar çaldılar!

Ortaya çıkan sahte uygulamalar ise sosyal medya ve SMS mesajları üzerinden dağıtılıyor. ESET ayrıca Google Play gibi uygulama mağazaları aracılığıyla da kullanıcılara ulaştığı konusunda uyarıyor.

Siber güvenlik uzmanlarının açıklamasına göre Android kullanıcıları şu anda bir reklam kampanyasının istilası altında. Android tehditlerinin üçte ikisini oluşturan Adware, HiddenApps ve Clickers gibi dolandırıcılıkların arttığına dikkat çekiyor.

android virüs

Android cihazınızı casus yazılım uygulamalarından korumak için atabileceğiniz birkaç basit adım var. İlk olarak, uygulamaları yalnızca Google Play’den indirmenizi ve yüklemeden önce yorumları kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. İkinci olarak, işletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutmaya çalışın.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz