Android telefon bilgisayardan nasıl şarj edilir?

0

Akıllı telefon ve bilgisayarlar uzun yıllardır etkileşim halinde. Bu etkileşim hem yazılımsal hem de donanımsal olarak yürütülüyor. Bu yüzden günlük kullanımlarınızda Android telefonu bilgisayardan şarj etmek isteyebilirsiniz. Peki telefonu bilgisayar üzerinden şarj etmek tehlikeli midir, bilgisayar kapalıyken telefon şarj edilebilir mi?

Android telefonu bilgisayardan şarj etmek tehlikeli mi?

Android telefonunuzu USB kablo yardımıyla dizüstü ve masaüstü bilgisayarınıza bağlayabilir ve şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bilgisayarlardaki USB 2.0 veya 3.0 noktalarının çok düşük enerjiler sunduğunu ve şarj süresinin bir hayli uzun olacağını belirtmek gerekiyor.

Android bilgisayardan şarj

Bilgisayarlarda yer alan USB 1.0 ve 2.0 versiyonları sadece 2.5W enerji sağlar. Daha yeni USB 3.0 noktaları ise telefonunuzu 4.5W’a kadar şarj edebilir. Ancak her iki bağlantı türünün de yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Standart bir adaptörün 12W şarj sunduğunu ve günümüzde birçok Android telefonunu 100W’a kadar hızlı şarj desteklediğini belirtmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir – Android sistem güncellemesi nasıl yapılır?

Android telefonu bilgisayardan şarj etmek tehlikeli mi diye merak ediyorsanız, genel olarak endişelenmenize gerek olmadığını belirtelim. Ancak dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızı şarj ederken aynı anda telefonunuzu şarj etmek de kaçının. Bu durum hem bilgisayarınızın ve hem Android cihazınızın ısınmasına neden olabilir.

Ayrıca telefonunuzun pili veya bilgisayarınızın şarj adaptörü hasarlıysa, telefonu bilgisayara bağlamanızı önermiyoruz. İki cihaz arasında oluşabilecek akım, bataryaya veya şarj adaptörüne zarar verebilir.

Android telefon, bilgisayar kapalıyken şarj olur mu?

Evet, Android telefonlar bilgisayar kapalıyken veya uyku modundayken şarj olabilir. Uyku modunda USB şarjını etkinleştirmek için şu adımları takip etmelisiniz:

  • Adım 1: Windows bilgisayarınızda Aygıt Yöneticisi’ni açın
  • Adım 2: Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri altında USB Kök Hub aygıtlarını bulun.
  • Adım 3: Herhangi bir hub’a sağ tıklayıp Özellikler > Güç Yönetimi’ne gidin.
  • Adım 4: Açılan menüde Güç tasarrufu için bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

Belirli USB bağlantı noktaları için bu adımları izlemek, bilgisayar uyku modundayken bile telefonu USB üzerinden şarj etmenizi sağlayacaktır.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz