Android, iPhone sahiplerini kıskandıracak bir kamera özelliği alıyor!

0

Google, “Feature Drop” aracılığıyla Android telefonlara sık sık yeni özellikler sunuyor. Yakın tarihli bir rapor ise Android sahiplerinin akıllı telefonlarını dashcam (araç kamerası) olarak kullanabileceklerini öne sürdü.

Android telefon dashcam olarak nasıl kullanılır?

İlk olarak 2019’da kullanıma sunulan “Kişisel Güvenlik” uygulaması önemli bir yenilik alıyor. Buna göre Google, Android telefonları araç kamerası gibi kullanma yeteneği sağlayacak. Uygulama şu anda “Acil Durum Paylaşımı”, “Güvenlik Kontrolü” ve “Araba Kazası Tespiti” gibi özellikler sunuyor. Pixel cihazların yanı sıra Nothing Phone gibi belirli telefonlarda da yer alıyor.

Kişisel Güvenlik uygulamasında yer alacak dashcam özelliği, cihazın kamerasıyla otomatik video kaydedecek. Böylece Android telefonu bir araç kamerasına dönüştürecek. Akıllı telefon dashcam olarak kayıt alıyorken, arka planda Google Maps gibi uygulamalar da kullanılabilecek.

Google’a bir darbe daha: Yapay zekalı Bing, Android’e geliyor!

Araç kamerası video kaydederken ekranı güç düğmesi yardımıyla açmak/kapatmak da mümkün olacak. Bu sayede pil ömründen tasarruf yapmak mümkün olacak. Kurulum için arabanın bilgi-eğlence sistemi gibi bir Bluetooth cihazına bağlanması istenecek. Bu bağlantı sonrasında ise video kaydı başlayacak ve bağlantı kesildiğinde kayıt duracak.

Google, depolama tarafında da yenilikçi bir çözüm düşünüyor. Kullanıcılar videoları manuel olarak kaydetmediği sürece, videolar üç gün sonra silinecek. Araç kamerası görüntüleri sıkıştırılarak dakikada yaklaşık 30 MB yer kaplayacak ve maksimum 24 saat kayıt yapabilecek.

YouTube video

Akıllı telefon kameralarının ucuz dashcam’lere göre daha başarılı olduğunu düşünürsek, bu özellik oldukça önemli görünüyor. Ancak telefonun sürekli kamerayı kullanacağını ve doğrudan güneş ışığına maruz kalacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz